Bebek Bisküvisi, İlave Şekersiz

Ülker Tam Tahıllı Keçiboynuzlu ve Elma Sulu Bebe Bisküvisi


Gıda Dedektifi’ni Instagram üzerinden ilk başlattığımız 2017 yılında Ülker markasının bebe bisküvisinde Glikoz şurubu olduğunu görmüş ve bunu sizlere şaşkınlık içinde duyurmuştuk. O dönem yayınlarımızla farkındalık kazanan binlerce takipçimiz de aynı şaşkınlığı yaşamış ve mevzuatta yapılan değişiklikler sonrasında toplumda glikoz şurubunun bilinirliği daha da artmıştı. Bu süreç sonrasında da Ülker firması Bebe Bisküvilerinden Glikoz şurubunu çıkartmış ve “Yeni tat” etiketiyle glikoz şurubu içermeyen bebe bisküvilerini üretmeye başlamıştı. Bu değişime katkı sağlayan gözlerimiz aradan geçen yıllar sonrasında bunu da gördü; 1944 yılından bu yana bisküvi üretimi yapan Ülker tam 76 yıl sonra ilk kez içeriğinde sofra şekeri bulunmayan Bebe Bisküvisi üretti. Sizlerin katkısı ve desteğiyle oluşan bu toplumsal farkındalıkla tanık olduğumuz bu kıymetli değişimi çok önemsiyoruz.

Gelelim ürüne; Ülker Tam Tahıllı Bebe Bisküvisi 172 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Elma suyu konsantresi ve Bitkisel yağlar bulunuyor. Üründeki tam buğday unu oranı ise %10 düzeyindedir. Üründe ayrıca %10 oranında pirinç unu bulunuyor. Yani içerik beyanından anlayacağınız gibi; üründe sadece tam buğday unu bulunmuyor. Üründeki buğday unu oranı ise, tam buğday unu oranından çok daha fazladır. Üründe ayrıca sofra şekeri yerine %22 oranında elma suyu konsantresi kullanıldığını görüyoruz. Bu da 172 gr.’lık tek pakette 38 gr. Elma suyu konsantresi bulunduğunu gösteriyor. Bu haliyle; 100 gr. ürün çoğunluğu Elma suyu konsantresinden gelen 21 gr. şeker içeriyor. Ürünün 100 gr.’da içerdiği lif oranı ise tam tahıllı unun etkisiyle 3 gr. olarak beyan ediliyor.

Üründe bunların yanı sıra %2 oranında Keçiboynuzu pekmezi ve %0,4 oranında keçiboynuzu unu bulunuyor. Üründe bu içeriklerin yanı sıra vitamin ve mineraller yer alıyor – ki ürün bu ilavelerle “bebe bisküvisi” unvanına kavuşuyor. Besin Değeri tablolarından anlaşıldığı üzere 20 gr.’lık tek porsiyon ürünü tüketen bir çocuk günlük A vitamini ihtiyacının %20’sini, C vitamini ihtiyacının %24’ünü, B12 vitamini ihtiyacının %17’sini karşılayabiliyor.

Ürün tek porsiyonda 87,4 kcal enerji veriyor. Tek porsiyonda 12,8 gr. Karbonhidrata karşılık 0,6 gr. Lif bulunuyor. 20 gr.’lık tek porsiyon 3 gr. yağ ve 2,2 gr. protein içeriyor. Üründe koruyucu veya renklendirici katkı maddeleri bulunmuyor. #NeYediğiniziBilin

🔍İçindekiler: Buğday unu, Elma suyu konsantresi (%22), Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek), Tam buğday unu (%10), Pirinç unu (%10), Kabartıcılar (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat, Disodyum Difosfat), Tam yağlı pastörize süt (%2), Keçiboynuzu pekmezi (%2), Tam yağlı süttozu, Mineraller (Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Demir, Çinko, İyot), Keçiboynuzu unu (%0,4), Vitaminler (A, C, E, B1, B2, B6, B12, Niasin, Pantotenik asit, Folik asit, Biotin), Aroma verici.
💉Alerjen Uyarı: Gluten ve süt içerir. Eser miktarda yumurta ve susam içerebilir.
🔍Ülker Tam Tahıllı Bebe Bisküvisi Besin Değerleri
👉Enerji 87,4 kcal
👉Karbonhidrat 12,8 gr.
👉Yağ 3 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri