Kim Üretiyor

İçimizdeki Fransızları tanıyalım; İçim Süt Ürünleri #KimÜretiyor


Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Fransız ürünlerini almayın!” çağrısından sonra sizlerden gelen yoğun talepler üzerine uzun zamandır yapmadığımız Kim Üretiyor serimize tekrar başlıyoruz. Bu seriye başlamaktaki amaç aslında uzun zamandır tartışılan fason ürünlerin yanı sıra; markanın altında sermayeye sahip olan firmaların da bilinilirliğini arttırmaktır. Gıda Dedektifi olarak hiçbir şekilde boykot çağrısı yapmadığımızın bilinmesini isteriz. Fakat gelinen noktada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine sizlerden gelen ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan Fransız sermayeli ürünlerle bilgilendirme yapma gereği duyuyoruz. Bu ürünlerin çoğunluğunun Yerli Üretim logosuyla ülkemizde satışta olduğunu ve ülkemizdeki fabrikalarda, ülkemizin insanlarının işgücünü kullanarak üretim yaptıklarını da ayrıca hatırlatmaktayız. Bu haliyle söz konusu çağrının oluşturacağı etkiyi de göz önüne alarak, tüketicileri itidalli davranmaya çağırıyoruz.

Kim Üretiyor paylaşımlarının ilkinde aslında Türkiye’de süt, peynir ve yoğurt üretiminde gerek kendi markası “İçim” ve gerekse private label – yani özel markalarla birçok markete fason üretim yapan Ak Gıda’dan bahsedeceğiz. Ak Gıda, halihazırda 6 üretim tesisi ve günlük 5 bin tonu bulan süt işleme kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük süt üretim firmalarından biri olarak dikkat çekiyor.

Ülker markasıyla bilinen Yıldız Holding tarafından kurulan Ak Gıda 2015 yılında Fransız Groupe Lactalis firmasına satılmıştı. Satış sonrasında firmanın 70 milyon ₺ olan sermayesi 320 milyon  ₺’ye yükselmişti. Halihazırda firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığı Daniel Marie Jaouen tarafından yapılırken, firmanın Yönetim Kurulu Başkan Vekili de yine Lactalis Grubu’ndan Gilles Joseph Stephane Meziere tarafından yürütülüyor. Şirketin CEO koltuğunda ise Ülker Grubu döneminden bu yana Ali Sözen oturuyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri