Kim Üretiyor

Ayçiçek yağımızı da sattık gitti; Yudum ve Egemden markaları Suudi firmanın üretimindedir.


Önceki hafta Suudi Arabistan’da Türk mallarına ve markalarına karşı başlayan boykottan sonra, bu hafta da Fransa ile bir boykot krizi yaşanmıştı. Bu boykot krizi özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Fransız markaları almayınız, iltifat etmeyiniz” ifadeleri sonrasında tırmanmıştı. Biz gerek önceki hafta gerekse bu hafta sizlerden gelen talepler doğrultusunda Türk markalarıyla bilinen fakat arkasında Fransız sermayesi olan ürünlerden örnekler vermiştik.

Daha önceki hafta da başlayan boykot sonrasında Suudi firma olan Savola Foods tarafından yine bildiğimiz markalarla üretilen ürünleri sizlere bilgilendirme amaçlı sunmuştuk. Tüm bunları yaparken Türk markaların ve firmaların aynı zamanda Türkiye’de üretim yaptığını, işçi ve personel çalıştırdığını ve en önemlisi Türk çiftçisine, üreticisine katkı sağladığını unutmadan aklıselim ifadeler kullanmaya özen göstermiştik. Bir yandan da her zaman olduğu gibi tüketici bilincini ve farkındalığını arttırmak adına sizleri en doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirme misyonumuzu yerine getirme gayretini sürdürüyoruz.

Bu kapsamda uzun zaman sonra tekrar yayına aldığımız Kim Üretiyor paylaşımlarımıza şimdi de ülkemizde Suudi sermayesiyle faaliyet gösteren Yudum ve Egemden yağ markalarıyla devam ediyoruz. 2007 yılında yani bundan 13 yıl önce Suudi Arabistanlı Savola Grubu Yudum Gıdayı Kuveyt Ulusal Bankası’ndan 53,3 milyon dolara satın almıştı. Bu hangi ara Kuveytlilere geçti derseniz; onlar da 2006 yılında firmayı George Soros’a ait ABD’li yatırım fonu olan Southeast Europe Equity Fund’dan satın almıştı. Yani anlayacağınız yerli malı yurdun malı diye bildiğimiz Yudum yabancıların eline çoktan geçmişti. Komili ailesi tarafından 1975’te İstanbul Haliç’te üretime başlayan Yudum Gıda 1984 yılında tüm fabrikalarını Ayvalık’a taşıyarak ayçiçek yağının yanı sıra zeytinyağı üretimine de başlamıştı. 1995 yılında şirketin tamamı Unilever şirketlerine geçti. 2004 yılında Unikom olan adı da Yudum Gıda olarak değiştirilerek aynı yıl zeytinyağı ihracatına başlandı. Yudum Gıda firması bugün Yudum markasının yanı sıra zeytinyağı üretiminde de Egemden markasıyla faaliyet göstermektedir.

Önceki hafta gündeme taşıdığımız süreçte Yudum ve Egemden markalarının sahibi konumundaki Savola Foods’a ait Suudi fast food şirketi mazağalarında Türk hamburgerinin satışının yasaklandığını yerine Yunan hamburgeri satışının başladığını duyurmuş, Suudi vatandaşlarını Türk markalarına karşı boykota çağırmıştı. Yudum ve Egemden markalı yağları yoğun olarak Suudi Arabistan’a yapılmaktadır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri