Gündem Özel

Süt banyosu rezaletine ceza yağdı; bakanlık videoyu çeken kişi hakkında suç duyurusunda bulunuyor.


Bugün sabah saatlerinde sosyal medyaya bomba gibi düşen süt banyosu rezaleti kısa sürede tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. İlk olarak Gerçek Gündem sosyal medya hesaplarında yayınlanan ve bir takipçimiz tarafından bize de aktarılan bu skandal görüntüler; Denetle ve Gıda Dedektifi hesaplarının yanısıra; ulusal basında kısa sürede yankı buldu. Söz konusu işletmenin Konya’daki bir süt toplama tesisi olduğu kısa sürede ortaya çıkarken, bakanlık tepkiler üzerine ani bir denetim yaptı.

Yapılan denetimde işyerinin insan sağlığı ve gıda güvenilirliği açısından tehlike oluşturduğu tespit edilirken, ürünlere el konularak işletmenin faaliyeti durduruldu. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre 5996 sayılı mevzuat kapsamında hijyen gerekliliklerine aykırı hareket etmekten 13.934₺, hijyen kayıtlarının tutulma gerekliliklerinin uygulanmaması nedeniyle 5.570₺ ve iki çalışan hakkında da hijyen belgeleri olmaması sebebiyle 1.700₺ para cezası uygulandı. İlginç olan tüm bu eksikliklerin “ani bir baskın” sonrasında ortaya çıkan eksiklikler olmamasıydı. Belli ki; gerek mevzuata uygun kayıt tutmayan gerekse çalışanlarının mevzuata uygun olarak belgelendirme süreçlerini sağlamayan işletme daha önce hiç denetlenmemiş veya denetimlerde idari para cezası uygulanmamıştı. Yapılan bu Tiktok videosuyla ve sosyal medyada oluşan kamuoyu tepkisiyle birlikte bakanlık bir rutin denetimini daha ani bir kararla yapmış oldu. Bakanlık ayrıca söz konusu işletme hakkında insan hayatını ve sağlığını tehlikeye atması sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.

Diğer yandan videoya konu olan ve Konya’da bulunan Benefit isimli Süt işleme merkezi tarafımıza yaptığı açıklamada; “Temel hedefi itibarsızlaştırma olan, elemanımız tarafından bilgimiz dışında çekilip çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılmış görüntüler ve yapılan eylem bizleri de üzmüş olup kesinlikle kabul edilmesi mümkün değildir. İlgili şahsın iş ahdi iptal edilmiş olup, hakkında gerekli yasal işlem ve incelemeler başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerini kullandı. İşletme sonrasında sosyal medya hesaplarını kapattı.

Diğer yandan firma söz konusu videonun çekildiği küvetin süt ile dolu olmadığını iddia etti. Firma yetkilisi tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; “Öncelikle üzücü bir durum. Bu şahsın içinde bulunduğu küçük tank süt için değil. Tesisi temizlemek amacıyla kullanılan, deterjan, solüsyon ve dezenfektanları içinde karıştırdığımız tank. Onun içinde temizlik malzemelerini karıştırıp, fayansları temizleriz. Biz de şok olduk. Bu videoyu internette gördük. Bununla ilgili işten çıkarma işlemini başlattık. Bunun özellikle şirketi yıpratma amacıyla yapıldığını düşünüyoruz. Videoya konu olan kişi hakkında da şikayetçi olacağız. Tankın içindeki süt değil. Süt yoğun olur. Suyla karıştırılmış temizlik malzemesi.” ifadelerine yer verildi. Konya Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin ise verdiği demeçte; “Görüntüde süt gibi görünüyor. Kişiyle ilgili işletme sahibi, gerekli işlemleri başlatıp işten çıkardığını söylüyor; ama o tabii işletmeyle ilgili, bizimle ilgili bir sorun değil. Biz işletmeyi baz alırız. Firma, piyasaya süt verdiklerini söylediler. Biz onunla ilgili çalışmaları da sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı. Şimdi bakanlık tarafından bu firma tarafından süt verilen firmaların açıklanmasını bekliyoruz. #NeİçtiğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri