Gazlı İçecek

Bırrr Tea Şeftali Aromalı Gazlı İçecek


“Ürün içinde öyle %100 şeftali suyu falan yok.
Hatta hiç şeftali suyu yok…”
Bu açıklama bize ait değil, ürün ambalajından birebir alıntıdır. Evet, şaşırdıysanız bugün sizlerle daha önce gündeme getirdiğimiz fakat detaylı incelemesini yapmadığımız bir ürüne bakacağız; Bırrr Tea! Ürün Ohbe Gıda ve İçecek Mamulleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen ürün sıradışı bu ifadelerle daha önce de takipçilerimizin dikkatini çekmişti. Ürün 250 ml.’lik şişelerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ürünün Şeftali Aromalı Gazlı İçecek sınıfında olduğunu görüyoruz. Üründe ilk 3 sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Karbondioksit bulunuyor. Üründe şeker ya da nişasta bazlı glikoz-fruktoz şurubu olduğu şişe üzerindeki S veya F harfleriyle kodlanıyor. Daha önce de belirttiğimiz bu kodlamayla tükettiğiniz üründe sofra şekeri mi yoksa glikoz-fruktoz şurubu mu tükettiğinizi anlayabiliyorsunuz. Ürün bu haliyle 250 ml.’lik tek şişede tam 24,5 gr. yani yaklaşık 12 tane küp şeker kadar ilave şeker içeriyor.

Üründe Asitlik Düzenleyici katkı maddesi olarak Sitrik asit bulunuyor ve üründeki çay ekstraktının oranının bu katkı maddesinden daha da az olduğunu anlıyoruz. Fakat üründeki çay ekstraktının oranı içerik beyanında verilmemiş. Çay içeriğine ilişkin olarak sadece üründe %0,03 g/l oranında kafein olduğu ve bu kafeninin çaydan geldiği belirtiliyor. Üründe ayrıca Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Sodyum Benzoat bulunuyor. Bu gerçekler ışığında ürünün ambalajında dikkat çeken o “itiraf” niteliğindeki yazıdaki eksikleri de tamamlamak bize düşüyor.

“Ürün içinde öyle %100 şeftali suyu falan yok. Hatta hiç şeftali suyu yok… Şeftalı aromasının yanında bol karbondioksit, nişasta bazlı şeker ve koruyucu katkı maddeleri var.”

🔎İçindekiler: Su, Şeker veya Fruktoz şurubu, Karbondioksit, Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit), Çay ekstraktı, Koruyucular (Potasyum Sorbat, Sodyum Benzoat), Şeftali aroma vericisi
🔎Bırrr Tea Şeftali Aromalı Gazlı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 100 kcal
👉Şeker 24,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Kafein 7,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri