Boza

Tikveşli Salepli İçme Sütü


Kış ayları gelirken salep görünümlü bindelik oranda salep içeren UHT sütler de piyasaya çıkmaya başladı. Bunlardan biri dün market rafında karşımıza çıktı; Tikveşli Salep. Ürün ambalajında altın harflerle Tikveşli 1943 yazısı dikkat çekerken bir hatırlatma yapalım. 1943 yılında yoğurt üretimiyle başlayan süreçte Tikveşli firması bugün Fransız Danone firmasının yönetiminde ve sermayesinde Kırklareli’ndeki fabrikada üretime devam etmektedir. Ürün 970 ml.’lik süt kutularında satılmaktadır.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; İnek sütü, Pancar şekeri ve Modifiye nişasta olduğunu görüyoruz. Üründeki modifiye nişastanın diğer Danone ürünlerinde olduğu gibi Tapyoka nişastası olup olmadığı bilgisi tüketiciye beyan edilmiyor. Fakat üründeki inek sütünün yağ oranı ve sofra şekerinin oranı net ve açık şekilde beyan ediliyor. Ambalajın ön yüzünde yazdığı haliyle üründe %2,5 yağlı UHT süt ve %8,4 oranında ilave şeker bulunuyor. Daha net deyişle üründe 200 ml.’lik yaklaşık tek fincanda 16,8 gr. yani yaklaşık 8 tane küp şeker bulunuyor. Bu da tek fincanda tükettiğiniz 10 tane küp şeker demek oluyor. Ürün 200 ml.’de ayrıca sütten gelen 5 gr. yağ ve 6,1 gr. protein içeriyor.

Gelelim “Salep” adıyla satılan bu ürünün salep içeriğine. Üründeki salep tozu oranı %0,05 yani onbinde 5 oranındadır. Bu da 200 ml.’lik tek fincanda sadece 0,1 gr. salep tozu demektir. Yani gerçekten bir tozdan bahsediyor olabiliriz. Diğer bir hesaplamayla ürünün yaklaşık 1 litrelik tek kutusunda yarım gram salep tozundan daha az – 0,48 gr. salep tozu – bulunduğunu söyleyelim.

Peki ürünün içeriği bundan ibaretse, üründeki bu salep tadı, kokusu ve kıvamı nereden geliyor? İlk olarak üründe salebe has o koyu kıvamı Kıvam arttırıcılar – Guar gam ve Karragenan – ile verildiğini söyleyelim. Karragenan deniz yosunundan elde edilen bir katkı maddesi. Endüstrinin cilvesi, salep içeyim derken deniz yosunundan elde edilmiş bir bileşen tüketiyorsunuz. Üründeki salep kokusu ve tadı ise salepten daha yüksek oranda bulunan Aroma verici içerikten gelmektedir. Ürün etiketinde net olarak yazmasa da; ürün muhtemelen yapay salep aroma vericisi içermektedir. İçinizi ısıtsın diye kutusuna 12₺ vererek içtiğinizi salep içeriğinde işte bunlar bulunuyor.
Ne dersiniz;
Değer mi?

🔎İçindekiler: İnek sütü, Pancar şekeri, Modifiye nişasta, Kıvam arttırıcılar (Guar gam, Karragenan), Aroma verici, Salep tozu (%0,05)
🔎Tikveşli Salepli UHT İçme Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 186 kcal
👉Şeker 26 gr.
👉Yağ 5 gr.
👉Protein 6,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek fincan (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri