Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Eti Form Müsli


Bugünlerde sorulan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Eti Form Müsli. Müsli Almanca Mües kelimesinden türetilen ve 20. yy başlarında tüketilmeye başlanan bir tür gevrektir. İlk olarak Zürih’teki bir klinikte hastalar için hazırlanan bir karışım olan müsliye elmalı perhiz yemeği denmiştir. İlk karışım; taze mayhoş elma, kuru yulaf ezmesi, limon suyuyla kesilmiş süt, fındık ve bademden oluşmaktaydı. Bugün ticari olarak paketlenerek satılan müslide çeşitli tahıllar, fındık, fıstık ve meyve parçaları yer almaktadır. Endüstriyel olarak üretilen bu ürünlerde kavrulmuş gevrekler, şeker veya yağ ilavesi bulunabilmektedir.

İnceleyeceğimiz ürüne baktığımızdaysa; ilk 3 sırada; Buğday ezmesi, Kuru üzüm ve Kuru İncir bulunduğunu anlıyoruz. Üründe ilk sıradaki buğday ezmesinin oranı verilmezken, %14,8 oranında kuru üzüm ve %12,9 oranında kuru incir içerdiğini görüyoruz. Bu da 350 gr.’lık tek pakette 51,8 gr. Kuru üzüm ve 45,2 gr. Kuru incir olduğunu gösteriyor. Üründe bunların yanısıra oranları net olarak belirtilmeyen ve içerik sıralamasından %6,5 ila %12,9 arasında değişen oranlarda; Yulaf ezmesi ve çavdar ezmesi olduğunu anlıyoruz. Üründe ayrıca %6,5 oranında kuru kayısı bulunuyor. Bu da 350 gr.’lık tek pakette 22,7 gr. kuru kayısı olduğunu gösteriyor.

Üründe bunların yanı sıra ilave şeker içeren bazı bilşenler bulunuyor. Bunlardan biri %6,3 oranında bulunan mısır gevreği. Mısır gevreğinde mısır haricinde şeker, tuz ve malt ekstraktı bulunduğunu anlıyoruz. Benzer şekilde üründeki Buğdat patlağı da buğdayın yanı sıra; pirinç ve toz şeker içeriyor. Üründeki ilave şeker oranı net olarak bilinmiyor fakat 100 gr.’da 25 gr. şeker içeren ürün buna karşılık 9,9 gr. gibi yüksek sayılabilecek bir oranda lif içeriyor.

Üründe ayrıca %3,1 oranında kayısı çekirdeği içi, %3,1 oranında kurutulmuş elma ve %1,4 oranında keten tohumu bulunuyor. Tüm bu tahıl ve gevreklerin etkisiyle lif oranı yüksek olan üründe ayrıca 100 gr.’da 11 gr. Protein ve 3,4 gr. yağ bulunuyor. Ürün ilave yağ, koruyucu katkı maddeleri veya aroma vericiler içermiyor. Üründe 40 gr.’lık tek porsiyonda 136,4 kcal enerji alınıyor – ki bu kaloriye süt oranı dahil değildir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday ezmesi, Kuru üzüm (%14,8), Kuru incir (%12,9), Yulaf ezmesi, Çavdar ezmesi, Kuru kayısı (%6,5), Mısır gevreği (%6,3) [Mısır, Şeker, Tuz, Malt ekstraktı], Buğday patlağı [Buğday, Pirinç, Toz şeker], Kayısı çekirdeği içi (%3,1), Kurutulmuş elma (%3,1), Keten tohumu (%1,4)
💉Alerjen Uyarı: Gluten içerir. Eser miktarda fındık ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Eti Form Müsli Besin Değerleri
👉Enerji 136,4 kcal
👉Karbonhidrat 24,8 gr.
👉Yağ 1,36 gr.
👉Protein 4,4 gr.
👉Lif 3,96 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri