Meyve Suyu ve Nektar

Dimes Ekşi Elma


Dün sosyal medyada gündeme gelen çürük elma videosu sonrasında elma suları özelinde %100 meyve suları, meyve nektarları ve meyveli içecek olarak adlandırılan meyve suları gündeme geldi. Bugünden itibaren birkaç gün boyunca sizlere çeşitli markalara ait meyveli içecekleri inceleyeceğiz. İlk olarak dünkü video yayınımız sonrasında açıklama yapan firmalardan biriyle; Dimes markasıyla Ekşi Elma adıyla satılan Elmalı İçecek ile başlıyoruz. Ürün 1 lt’lik paketlerde satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker ve Elma suyu konsantresi olduğunu görüyoruz. Üründe şeker olarak sofra şekeri veya Glikoz-fruktoz şurubu kullanıldığını anlıyoruz. Bu da birçok içecekte olduğu gibi mevzuat uyarınca paketin üzerinde “S” veya “F” harfiyle belirtiliyor. İncelediğim ürüne baktığımda paket üzerinde “F” harfi olduğunu gördüm bu da üründe bir tür nişasta bazlı şeker yani Glikoz-fruktoz şurubu olduğunu gösteriyor.

Ürün buna göre 250 ml.’lik tek bardakta 26,6 gr. yani yaklaşık 13 tane küp şeker içeriyor. Ürün bu şeker yüküne karşılık tek bardakta sadece 0,2 gr. Lif içeriyor. Bu da üründen alınan şekerin hızla kana karışması ve kan şekerinin hızla yükselmesi anlamına geliyor. Bu şekerin çok az kısmı elma suyu konsantresinden geliyor – ki üründeki elma suyu konsantresi %35 oranında elma suyu içeriyor.

Üründe bunların yanı sıra; Asitlik Düzenleyici olarak Malik asit ve Aroma verici olarak Elma aroma vericisi bulunuyor. Başka bir deyişle; üründen alınan elma koku ve tadı yapay aromadan, şeker ise elmadan değil; nişasta bazlı glikoz-fruktoz şurubundan geliyor. Son olarak ürün etiketinde üründeki elma suyunun pastörize edilerek soğutulduğu bilgisi bulunduğunu söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker (Sakkaroz veya Glikoz-fruktoz şurubu), Elma suyu konsantresi, Asitlik Düzenleyici (Malik asit), Aroma verici (Elma)
🔎Dimes Ekşi Elma Besin Değerleri
👉Enerji 107 kcal
👉Şeker 26,6 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif 0,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri