Kahvaltılık Gevrek ve Tahıllar

Dr Oetker Vitalis Müsli


Önceki hafta yayınladığımız müsli incelemelerimizden sonra sorulan bir ürünü inceleyeceğiz; Dr Oetker Vitalis Kavrulmuş Müsli. Ürün Almanya’da üretiliyor ve ülkemize ithal edilerek 450 gr.’lık paketlerde satılıyor. Üründe domuz yağı ve domuzdan elde edilmiş hiçbir katkı maddesi olmadığına dair bir uyarı var.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Tam tane yulaf ezmesi, Turna yemişi şekerlemesi ve Buğday ezmesi olduğunu görüyoruz. Üründe %66 oranında tam tane yulaf ezmesi bulunuyorken, %10 oranında turna yemişi şekerlemesi yer alıyor – ki bu şekerlemedeki turna yemişi oranı %55 olarak belirtiliyor. Bu da üründeki turna yemişi oranının %5,5 olduğunu gösteriyor. Üründe gerek turna yemişi şekerlemesinde gerekse buğday ezmesinde ilave şeker bulunuyor. Ürün %4,4 oranında bal içermesine rağmen baldan daha yüksek oranda ilave şeker içeriyor. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak Ayçiçek yağı kullanılmış ve oranı da %3 ila %4 arasında değişiyor. Ürün %3 oranında kabak çekirdeği de içeriyor. Üründe ayrıca nem tutucu, asitlik düzenleyici ve antioksidan gibi çeşitli katkı maddeleri bulunuyor.

Bu haliyle 40 gr.’lık tek porsiyonda 26 gr. tam tane yulaf ezmesi içeren ürün 168 kcal enerji veriyor. Ürün tek porsiyonda ayrıca 4 gr. yağ ve 4 gr. protein içeriyor – ki bu oranlara ürünü süt ile tüketecekler için sütten gelen yağ ve protein oranları dahil değildir. Üründe balın yanı sıra; ilave sofra şekeri olduğunu da söylemiştik. Bu haliyle ürün tek porsiyonda 6,8 gr. ilave şeker içeriyor. Bu da tek porsiyonda yaklaşık 3 tane küp şeker tükettiğinizi gösteriyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık tek porsiyonda 4,8 gr. Lif bulunuyor. Ürüntemel olarak 100 gr.’da 65 gr. karbonhidrata karşılık 12 gr. Lif içermektedir. Bu da üründen alınan sofra şekeri de dahil şeker ve nişastanın kana daha yavaş karışmasına olumlu yönde etki etmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tam tane yulaf ezmesi (%66), Turna yemişi şekerlemesi (%10) [Kurutulmuş turna yemişi (%55), Şeker, Nem tutucu (Gliserin), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)], Buğday ezmesi (Buğday, Şeker, Tuz, Malt ekstraktı), Şeker, Bal (%4,4), Oligofruktoz, Bitkisel yağ (Ayçiçek), Kabak çekirdeği (%3), Tuz, Antioksidanlar (Tokofreolce zengin ekstrakt, Sodyum askorbat)
🔎Dr Oetker Vitalis Besin Değerleri
👉Enerji 168 kcal
👉Şeker 6,8 gr.
👉Yağ 4 gr.
👉Protein 4 gr.
👉Lif 4,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri bir porsiyon (40 gr.) ürün için verilmiştir. Besin Değerlerine süt dahil değildir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri