Sütlü Tatlı ve Toz

İstanbul Sütlü Kadife Tatlısı


Son zamanlarda tarafımıza çokça sorulan ürünlerden birini incelemek üzere önceki gün Bim Marketlere gittik. İstanbul Sütlü markasıyla satılan Kadife Tatlısı’nı inceliyoruz. Ürün 140 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Tam yağlı süt, Bitkisel krema ve Kırmızı kek karışımı olduğunu görüyoruz. Etikette gerek tam yağlı süt, gerekse bitkisel krema ve kırmızı kek karışımı oranları beyan edilmiyor. Fakat tüketiciye beyan edilmeyen içerikler bununla sınırlı değil. Öyle ki; Bitkisel kremada bulunan bitkisel yağlar da yine mevzuata göre beyan edilmesi gerekirken gizli tutuluyor. Ürünün içerdiği emülgatörler, kabartıcılar, stabilizörler ve kıvam arttırıcılar da yine etikette açıkça beyan edilmiyor. Mevzuata aykırı bu içerik beyanı konusunda ürünle ilgili Tarım İl Müdürlüğü’ne şikayette bulunacağımızı buradan belirtelim.

Etikette beyan edilen bilgiler doğrultusunda üründeki bitkisel kremada nişasta bazlı bir şeker olan maltodekstrin, kırmızı kek karışımında da glikoz şurubu olduğunu anlıyoruz. Üründe ayrıca kırmızımsı rengi vermesi amacıyla siyah havuç konsantresi ve şeftali konsantresi kullanıldığını görüyoruz. Üründe ayrıca yine içeriği bilinmeyen aroma verici katkı maddeleri bulunuyor. Fakat bu yapay aroma vericilerin neyin aroması olduğu bilinmiyor. Üründe ayrıca sofra şekeri, yumurta ve ayçiçek yağı da bulunuyor.

Bu içeriklerle üretilen ürün 140 gr.’lık tek adette 27 gr. yağın yanı sıra; 33 gr. şeker içeriyor. Tek adette – ilave şeker de dahil olmak üzere – 70 gr.’a yakın karbonhidrat içeren üründe, bu karbonhidrata karşılık lif oranı ise beyan edilmiyor. Üründe ayrıca sütten gelen 7 gr. Protein bulunuyor. Bu haliyle bir kalori bombası denebilecek bu üründe 140 gr.’lık tek adet 550 kcal enerji içeriyor. Bu ürünü tüketen 70 kg. ağırlığındaki bir birey bu kaloriyi yakmak için yaklaşık 45 dakika durmadan zıplaması, 1,5 saate yakın süre boyunca koşması veya tam 2 saati aşkın sürede yürümesi gerekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tam yağlı süt, Bitkisel krema (Su, Bitkisel yağlar, Yağsız süt tozu, Laktoz, Maltodekstrin), Kırmızı kek karışımı (Buğday unu ve nişastası, Kakao tozu, Peynir altı suyu tozu, Kabartıcılar, Emülgatörler, Siyah havuç konsantresi, Şeftali konsantresi, Aroma vericiler, Kurutulmuş Glikoz şurubu, Tuz, Yağsız süt tozu, Stabilizörler, Kıvam arttırıcılar), Şeker, Yumurta, Sıvı yağ (Ayçiçek yağı), Su, Mısır nişastası
🔎İstanbul Sütlü Kadife Tatlısı Besin Değerleri
👉Enerji 550,2 kcal
👉Şeker 33,3 gr.
👉Yağ 27 gr.
👉Protein 7 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek adet ürün (140 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri