Kek ve Pasta

Eti Topkek Muzlu


Uzun yıllardır raflarda gördüğümüz Eti Topkek’in yeni piyasaya çıkan muzlu çeşidini inceleyeceğiz. Ürün 40 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürüne mevzuat izin verdiği ve bu haliyle ambalajında yazdığı için “muzlu” diyoruz fakat içerikteki bilgiler doğrultusunda ürünün 40 gr.’lık tek adedinde 0,01 gr. Muz tozu bulunduğunu baştan belirtelim.

Ürün içeriğine baktığımızda %85 oranında kek ve %15 oranında muz sosu içeren bir ürün olduğunu görüyoruz. Üründeki kek içeriğinde Buğday unu, Yumurta, Şeker ve Bitkisel yağlar ilk sıralarda yer alırken ayrıca invert şeker şurubu da bulunuyor. Kek içeriğinde ayrıca emülgatör, koruyucu, aroma verici, asitlik düzenleyici ve kıvam arttırıcı gibi çeşitli katkı maddeleri bulunuyor.

Ürünün sözde muz sosu içeriğinde ise ilk 3 sırada; Şeker, Palm yağı ve İnvert şeker şurubu yer alıyor. Muz sosunda ayrıca nem vericiler, emülgatör, renklendirici, koruyucu ve asitlik düzenleyici gibi katkı maddeleri yer alıyor. Sarı renkli olması için içeriğine renklendirici olarak Beta karoten eklenen üründe %0,24 yani binde 2,4 oranında muz tozu bulunuyor. Bu da en başta söylediğimiz gibi 40 gr.’lık tek adet üründe 0,1 gr. toz demektir.

Muzlu kek olarak satılan ürün bu haliyle tek adette 178,8 kcal enerji veriyor. Üründe 10 gr. yağ ve 13,2 gr. şeker bulunuyor. Bu da tek adet kekte yer alan yaklaşık 6 tane küp şeker demek oluyor. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif bulunmuyor. Bu haliyle doğrudan kana karışan ve hızla kan şekerini yükselten bir şeker yoğunluğundan bahsediyoruz. Buna göre üründen alınan kalorinin %30’a yakını ilave şekerden gelirken, %24’e yakını ise doymuş yağdan gelmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Kek (%85) [Buğday unu, Yumurta, Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Nem Vericiler (Gliserol, Sorbitol), İnvert şeker şurubu, Yağsız süt tozu, Emülgatörler (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Buğday nişastası, Kabartıcılar (Sodyum asit pirofosfat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Koruyucu (Sorbik asit), Aroma verici, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Kıvam arttırıcı (Ksantan gam)], Muz sosu (%15) [Şeker, Bitkisel yağ (Palm), İnvert şeker şurubu, Nem vericiler (Gliserol, Sorbitol), Peynir altı suyu tozu, Modifiye patates nişastası, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin laktik asit esterleri), Tuz, Muz tozu (%0,24), Renklendirici (Beta karoten), Aroma verici, Koruyucu (Sorbik asit), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)]
🔎Eti Topkek Muzlu Besin Değerleri
👉Enerji 178,8 kcal
👉Şeker 13,2 gr.
👉Yağ 10 gr.
👉Protein 2,6 gr.
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek adet (40 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri