Gündem Özel

İthal ayçiçek yağına uygulanan gümrük vergisi %30’dan %3’e indirildi!


Yerli üreticiyi zora sokan bir karar daha dün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu karara göre Kosova hariç diğer ülkelerden yapılacak ayçiçek yağı ithalatına teşvik getirildi. Geçtiğimiz aylarda ithal ayçiçek yağlarını gündeme getirdiğimizde bazı mühendis odaları ve onun şakşakçıları tarafından hesabımıza organize bir tepki gösterilmişti. Bugün gelinen noktada ayçiçek üreticisine son darbe de devlet tarafından vuruldu. Bugün itibariyle ithal ayçiçek yağında %30 olan Gümrük vergisi oranı %3’e indirildi!

Bu kararın dikkat çeken tek yanı bu değil. Bir yandan ayçiçek yağını düşük gümrük vergisiyle teşvik eden devlet; diğer yandan teşvik ettiği bu ithalat üzerinden Toplu Konut fonuna gelir sağlıyor. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ithalat rejimi kararına ek kararla, kararın dipnotlarında yapılan düzenlemeye göre, 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılan ayçiçek tohumu yağı ithalatında, yüzde 3 gümrük vergisi ile birlikte, 100 kilogram başına, Kosova’dan bu kapsamda yapılacak ithalat hariç olmak üzere 6 Avro toplu konut fonu uygulanacak.

Söz konusu ithalata, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren aynı gümrük vergisine ek olarak, 100 kilogram başına, Kosova’dan bu kapsamda yapılan ithalat hariç olmak üzere 28 avro toplu konut fonu uygulanması hüküm altına alınıyor. Bu durum bir yandan üreticiyi zor durumda bırakırken, diğer yandan ithalatı arttıran teşviklerle TOKİ’ye fon sağlanması gibi çarpık bir düzene işaret ediyor.

9 Eylül 2020 tarihinde çerezlik ayçiçeği ithalatında da 100 kg. başına 32 Avro tutarında toplu konut fonu uygulanmaya başlamıştı. Henüz birkaç gün önce Arjantin’den ithal ayçekirdeğini yayınlamıştık ki; başta Çin olmak üzere birçok ülkeden yüksek oranda ayçekirdeği ithalatı yapıldığını biliyoruz. Bu ithalatlarla da yerli ayçekirdeği üretimi ithalat karşısında güç kaybederken ve üretici Çin’den ithal çekirdek tohumu ekmeye başlarken; üreticiyi koruma altına alma kılıfı altında burada da TOKİ’ye fon sağlandığını üzülerek görüyoruz. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri