Çikolata ve Gofret

Eti Gold Antep Fıstıklı Karamelize Beyaz Çikolata


Daha önce Ülker markasıyla satışa sunulan karamelli beyaz çikolatayı incelemiştik. Altın çikolata adıyla satışa sunulan kakao kitlesi içermeyen beyaz çikolata furyasına Eti de yine altın sloganıyla katılmış. Reklamlarında “Çikolatada altın çağı başladı” ifadesi yer alsa da; ürün yüksek şeker ve yağ dışında tüketiciye yeni bir şey vaad etmiyor. 60 gr.’lık ambalajlarda satılan ürün tek adedinde 358 kcal enerji veriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %86 oranında Karamelize beyaz çikolata ve %14 oranında Antep fıstığı olduğunu görüyoruz. Ürün bu haliyle tek pakette 8,4 gr. antep fıstığı içeriyor. Karamelize beyaz çikolatanın içeriğinde ise ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve Tam yağlı süttozu olduğunu görüyoruz. Üründeki karamelize çikolatayı – karamelize yapan ise içeriğindeki karamelize şeker olarak dikkat çekiyor. Üründe karamelize şeker içeriğinde sofra şekeri ve maltodekstrin bulunuyor. Ürün ayrıca tereyağı yanı sıra ayçiçek lesitini gibi emülgatör katkı maddeleri içeriyor. Üründe aroma verici olarak vanilin bulunmaktadır.

Ürünün bu haliyle 60 gr.’lık tek pakette 358 kcal içerdiğini söylemiştik. Tek paket ürünü tüketen bir birey 24,6 gr. şeker tüketmiş oluyor – ki bu şeker yüküne tek pakette 2,4 gr. lif eşlik ediyor. Üründe ayrıca 17,2 gr. yağ bulunuyor. Bu yağın 14,4 gr.’lık kısmı ise doymuş yağdan geliyor – ki üründeki doymuş yağ kaynağı olarak kakao yağı ile kısmen tam yağlı süttozu ön plana çıkıyor. Üründe tek pakette ayrıca sütten ve kısmen antep fıstığından gelen 4,1 gr. Protein bulunuyor. Ürünün karamelli değil, karamelize bir ünü olduğunu yani net ifadeyle yüksek ısıya maruz kalmış şeker ve maltodesktrin içerdiğini tekrar vurgulayalım. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Karamelize beyaz çikolata (%86) [Şeker, Kakao yağı, Tam yağlı süt tozu, Karamelize şeker (Şeker, Maltodekstrin)], Tereyağı, Emülgatörler (Ayçiçek Lesitini, Poligliserol Polirisinolat), Aroma verici (Vanilin)], Antep fıstığı (%14)
💉Alerjen Uyarı: Süt ve süt ürünleri ile antep fıstığı içerir. Eser miktarda badem, fındık, gluten, soya ürünü ve yer fıstığı içerebilir.
🔎Eti Gold Antep Fıstıklı Karamelize Beyaz Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 358,8 kcal
👉Şeker 24,6 gr.
👉Yağ 17,2 gr.
👉Protein 4,1 gr.
👉Lif 2,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri