Özel Duyuru

“Kim yemekte brokoli olmasına sevinir ki?” yayınları Reklam Kurulu tarafından durduruldu!


Çocuklara yönelik sağlıksız ürünleri sevdiren ve özendiren reklam ve kampanyalara karşı mücadele etmeye devam ediyoruz. 20 Ağustos günü Giochi Preozisi Eğitim Araçları Tic. A.Ş. unvanlı firmaya ait Facebook ve Instagram kurumsal sosyal medya hesapları tarafından “Cry Babies” adlı oyuncak ürünlere ilişkin yayınlanan reklam ve tanıtımlara yönelik şikayet başvurumuz 10 Kasım 2020 tarihindeki Reklam Kurulu toplantısında görüşülerek karara bağlandı. “Kim yemekte brokoli olmasına sevinir ki!” ifadeleriyle çocukları sağlıksız ürünlere özendiren reklam ve tanıtımlara Reklam Kurulu tarafından durdurma cezası verildi.

Instagram ve Facebook sosyal medya hesapları üzerinden yapılan söz konusu paylaşımlarda Cry Babies isimli oyuncak bebeklere ait ağlayan ve gülen bebek yüzü görseli yer alıyordu. Ağlayan bebek yüzü tarafında “Yemekte brokoli olduğunu görünce”, gülen bebek yüzü tarafında ise “Yemekten sonra tatlıyı görünce” ifadeleri yer alırken; açıklama bölümünde de “Cry Babies de tıpkı senin gibi! Kim yemekte brokoli olmasına sevinir ki?” ifadelerine yer veriliyordu. Reklam Kurulu yaptığı değerlendirmede; “Sağlıklı ve besleyici bir sebze olan brokolinin çocukları üzen ya da ağlatan gıda kategorisinde olduğu, aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen şekerli ürünlerin ise çocukları güldürdüğü ve mutlu ettiği şeklinde bir izlenim oluşturulduğu, çocukların sağlıklı gıdalara karşı şartlandırıldığı, şekerli ürünlerin tüketiminin özendirildiği böylelikle çocuklara sağlıksız beslenme alışkanlığı aşılanarak olumsuz tutum ve davranışların teşvik edildiği” ifade edildi.

Firma tarafından yapılan savunmada ise “Reklam görselinin hedef kitlesinin çocuklar olmadığı ve ilgili paylaşımların çocukların kullanımına açık mecralarda yayınlanmadığı” iddiasına karşılık Reklam Kurulu yaptığı değerlendirmede; “Cry Babies de tıpkı senin gibi!”, ifadeleriyle reklam mesajının doğrudan çocukları hedef aldığını ortaya koyarak “Ayrıca söz konusu reklamda çocukların Minika Çocuk TV ve Kitoons Türkçe Youtube kanallarına yönlendirildiği ifade edilerek söz konusu reklam ve tanıtımların doğrudan çocukları hedef alarak sağlıklı bir gıdaya karşı şartlarndırıldığı görüş ve kanaatine varılmıştır” denilerek firmaya 6502 sayılı kanunun 63 üncü ve 77/12 nci maddeleri uyarınca anılan reklamları durdurma ceezası verilmesine hükmediyor.

Söz konusu tanıtımlarla ilgili 20 Ağustos günü yayınladığımız bu paylaşımda yayını eleştirmiş ve ilgili birimlere şikayet edeceğimizi ilan etmiştik. Şikayetimiz haklı bulunarak emsal niteliği taşıyan bu kararın alınmasından dolayı çocuklarımız adına memnunuz.

Bu karar belki bir idari para cezası olmasa da; özellikle denetimin her geçen gün daha da ihtiyaç haline geldiği sosyal medyada yaygınlaşan bu tarz reklam ve tanıtımlara ilişkin emsal teşkil edici bir karar olarak önem taşıyor. Bu karar bundan böyle sosyal medya, Youtube ve benzeri platformlarda çocuklara yönelik bu tarz reklam ve tanıtımlara karşı daha da duyarlı olmamız için bir sebep olacaktır. Sizlerin desteğiyle haberdar olduğumuz ve gündeme getirerek CİMER üzerinden şikayette bulunduğumuz bu reklam ve tanıtımların Reklam Kurulu tarafından dikkate alınarak engellenmesi ilerleyen süreçte daha sağlıklı bir geleceğe yürümemiz adına küçük ama önemli bir adım olmuştur. Her zaman dediğimiz gibi; Çocuklarımızı bu anlayışa yedirmeyeceğiz. Hep birlikte başaracağız. #ÇocuklarımızıYedirmeyeceğizComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri