Süt ve Sütlü İçecekler

Dimes Vanilya ve Beyaz Çikolata Aromalı Milkshake


Geçen gün sözde meyveli süt reyonlarında dolaşırken dikkatimizi çeken bir üründen bahsedeceğim; Dimes Milkshake. Ürün üzerinde beyaz çikolata ve çilek görselleriyle dikkat çekerken; ürün etiketinde vanilya ve beyaz çikolata aromalı, çilekli süt ifadesi yer alıyor. Ürünün 310 ml.’lik kutularda satıldığını belirtelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sırada %90 oranında pastörize süt olduğunu görüyoruz. Üründeki süt oranı benzer ürünlere oranla yüksek – fakat dikkat çeken diğer detay üründeki sütün %3 yağlı süt olması. Öyle ki, bu ve benzeri ürünlerde genellikle %1 ve hatta daha düşük yağlı – yani yağı alınmış sütler kullanılıyor. Üründe ayrıca etikette belirtildiği üzere %35 yağlı süt tozu bulunuyor. Fakat üründeki süt tozu oranı belirtilmiyor.

Üründe sütün yanı sıra temel içerik olarak elbette şeker bulunuyor. Etikette pancar şekeri olarak belirtilse de; doğru haliyle biz üründe sofra şekeri yani şeker pancarından üretilen rafine şeker olduğunu söyleyelim. Ayrıca üründeki ilave şeker oranının beyan edilmediğini de belirtelim. Buna göre basit bir hesapla 100 ml. üründe bulunan 90 ml. sütten ortalama 4 gr. laktoz yani sütten gelen şeker bulunuyor. Buna göre bu ürünün 100 ml.’sinde bulunan 13,4 gr. Karbonhidratın sadece 4 gr.’lık kısmı laktozdan yani sütten geliyor. Bu da üründe yaklaşık 9,4 gr. İlave şeker olduğunu gösteriyor. Bu da içerik sıralamasını doğrular nitelikte olup, üründeki yağlı süt tozunun da %0,5 düzeyinde olduğunu göstermektedir. Daha da önemli olan çıkarım; bu hesaba göre ürünün 310 ml.’lik tek şişesinde tam 29 gr. ilave şeker olmasıdır. Bu da tek kutuda yaklaşık 14 tane küp şeker demektir. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif bulunmadığı da etiketteki verilerden anlaşılmaktadır.

Üründe bu temel bileşenlerin yanı sıra; Kıvam arttırıcılar, Asitlik Düzenleyiciler, Aroma vericiler ve Renklendirici olarak da Likopen bulunuyor. Böylelikle %0,5 yani binde 5 oranında çilek püresi içeren ürün likopen ile pembe renk verilerek “ürüne renk verecek kadar çilekli” intibası uyandırılıyor. Üründe ayrıca vanilya ve beyaz çikolata yapay aroma vericileri bulunuyor. Ürün etiketinde sütten gelen kalsiyumun belirtilmesi de dikkatimizi çekiyor. Buna göre tek kutuda sütten gelen 9,9 gr. Proteinin yanı sıra; 304 mg. Kalsiyum içermektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Pastörize %3 yağlı süt (%90), Şeker, Yağlı süt tozu, Çilek püresi (%0,5), Kıvam arttırıcılar (Karragenan, Jellan Gam, Guar gam), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Fosfat, Sodyum Sitrat), Aroma verici (Vanilya, Beyaz Çikolata), Renklendirici (Likopen)
🔎Dimes Milkshake Besin Değerleri
👉Enerji 290 kcal
👉Yağ 9,3 gr.
👉Şeker 31,9 gr.
👉Protein 9,9 gr.
👉Lif Yoktur
👉Kalsiyum 304 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (310 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri