Krema Sos ve Ezmeler

Sarelle Fındık Ezmesi


Önceki günlerde File markette rastladığım Sarelle markalı Fındık Fındık ezmesini inceleyeceğiz. Ürün aynı markanın Kakaolu Fındık Ezmesinin neredeyse aynı ambalajı ve 350 gr.’lık cam kavanozuyla satılıyor. Üründe %45 oranında fındık bulunuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk sıradaki Fındık yanı sıra; Şeker, Bitkisel yağlar ve Süt tozu içerdiğini görüyoruz. Üründe bitkisel yağ olarak – fındıktan gelen doğal yağın haricinde – Shea ve Hindistan Cevizi yağı bulunuyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 38,4 gr. yağ içeriyor. Bu yağın sadece 8,4 gr.’ı doymuş yağdan ibarettir. Bu da özellikle Palm yağı içermeyen bir üründe – fındık ve shea yağından gelen yüksek oranda doymamış yağın da etkisiyle – doymuş yağ oranı açısından olumlu bir örnek olarak öne çıkmasını sağlıyor. Fakat buna rağmen haliyle üründeki kalorinin %12,6’sının doymuş yağdan geldiğini – bunun da Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılmaması gereken bir kriter olarak belirlediği %10’dan yüksek bir değer olduğunu vurgulayalım.

Üründe sofra şekeri oranı net olarak belirtilmese de; 100 gr.’da 44,2 gr. Şeker içerdiğini anlıyoruz. Bu şeker oranına düşük oranda da olsa süt tozundan gelen şeker de dahildir. Üründe bu haliyle 20 gr.’lık tek porsiyonda yaklaşık 8,8 gr. ilave şeker bulunuyor. Bu da yaklaşık 4 tane küp şekere denktir. Üründe süt tozu dışında süt ürünü olarak peynir altı suyu tozu bulunuyor. Ürün emülgatör olarak ayçiçek lesitini içerirken; aroma verici olarak da doğal vanilya aroması içermektedir. Üründe koruyucu veya renklendirici katkı maddeleri bulunmamaktadır. Ürün bu haliyle tek porsiyonda 1,9 gr. protein ve toplamda 9,28 gr. karbonhidrat yüküne karşılık 0,6 gr. lif içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Fındık (%45), Şeker, Bitkisel yağ (Shea, Hindistan Cevizi), Süt tozu, Peynir altı suyu tozu, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Doğal aroma verici (Vanilya)
🔎Sarelle Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 115 kcal
👉Şeker 8,8 gr.
👉Yağ 7,68 gr.
👉Protein 1,9 gr.
👉Lif 0,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri