Çikolata ve Gofret

Ülker Beyaz Çikolatalı Gofret


Uzun yıllardır raflardan olan Ülker Çikolata Gofretin daha önce hiç üretilmemiş bir çeşidi – Beyaz Çikolatalı Gofret piyasaya çıktı. Ürünü Carrefour mağazalarında gördük, hemen inceledik. Ürün 35 gr.’lık paketlerde “Sınırlı sayıda” uyarılarıyla satılıyor.

Ürün ilk 3 sırada; Şeker, Buğday unu ve Bitkisel yağlar içeriyor. Üründeki bitkisel yağlar da sırasıyla Palm yağı ve Tam hidrojenize palm yağı olarak belirtilmiş – ki bu firmanın sadece palm yağıyla sınırlı kalmayarak margarin formundaki palm yağını da bu ürüne eklediğini gösteriyor. Bu haliyle ürünün 100 gr.’da içerdiği 26 gr. yağın 13 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Buna göre üründen alınan kalorinin %22,5’i doymuş yağdan gelmektedir.

Üründe ilk sırada yer alan şekerin karşılığı olarak da – sütten gelen şekerler de dahil olarak – 100 gr.’da 44 gr. şeker içeriyor. Buna göre 35 gr.’lık tek paket üründe 15,4 gr. şeker bulunuyor – ki bu da yaklaşık 7 tane küp şekere denktir. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise tek pakette 0,6 gr. olarak düşük bir düzeyde kalıyor. Üründen alınan kalorinin – sütten gelen şekerler dahil – yaklaşık %33,8’inin ilave şekerden geldiğini söyleyelim.

Ürün içeriğinde sonraki sıralarda ise kakao yağının yanı sıra; tam yağlı süttozu, peynir altı suyu tozu ve yağsız süt tozu gibi süt bileşenleri yer alıyor. Üründe az önce saydığımız bitkisel yağların ve margarin formundaki palm yağının yanı sıra; oranı %7’den fazla olmak üzere kakao yağı ve sütten gelen yağ da olduğunu belirtelim. Etikette açıkça verilen beyanlara göre üründe %7,2 oranında tam yağlı süt tozu ve %1,4 oranında yağsız süt tozu bulunuyor. Ürün ayrıca %3,4 oranında fındık püresi içeriyor. Bu haliyle üründeki yağa az da olsa fındıktan gelen yağı da dahil etmek gerekiyor. Ürünün bu bileşenlerle 35 gr.’lık tek adette 182 kcal içerdiğini söyleyelim. Üründe buğday, süt ve fındık bileşenlerinin etkisiyle 2,3 gr. protein bulunuyor. Ürün ayrıca emülgatörler ile içeriği bilinmeyen aroma vericiler içeriyor. Üründe oranı çok düşük olmak üzere yumurta akı tozu ve yağı azaltılmış kakao tozu da bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Buğday unu, Bitkisel yağlar (Palm, Tam hidrojenize palm), Kakao yağı, Tam yağlı süttozu (%7,2), Peynir altı suyu tozu, Fındık püresi (%3,4), Yağsız süt tozu (%1,4), Nişasta, Emülgatörler (Soya lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Tuz, Aroma vericiler, Yumurta akı tozu, Yağ azaltılmış kakao tozu, Kabartıcılar (Amonyum hidrojen karbonat, Disodyum difosfat)
🔎Ülker Beyaz Çikolatalı Gofret Besin Değerleri
👉Enerji 182 kcal
👉Şeker 15,4 gr.
👉Yağ 9,1 gr.
👉Protein 2,3 gr.
👉Lif 0,35 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (35 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri