Gazlı İçecek

Schweppes Bitter Lemon


Zaman zaman sorulan ürünlerden biri olan Schweppes Bitter Lemon ürünü bugün bir akaryakıt istasyonunda karşıma çıktı. Ürünü 250 ml.’lik cam şişedeki etiket verileri üzerinden inceliyoruz. Ürünün benzer meşrubatlarda olduğu gibi sofra şekeri ya da glikoz-fruktoz şurubu içeren çeşitleri olduğunu baştan söyleyelim. Bunun da kapakta yer alan S veya F kodlamasıyla tüketiciye beyan edildiğini artık biliyoruz. İncelediğimiz üründe ve raftaki diğer ürünlerde de S harfi gözümüze çarptı, yani bizim incelediğimiz ürün nişasta bazlı şeker değil, sofra şekeri içeriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker veya glikoz-fruktoz şurubu ve Limon ve portakal suyu konsantreleri yer alıyor. Üründe %6 oranında limon ve portakal bulunan konsantre yer alıyor. Her zaman söylediğimiz gibi konsantre beyanları yanındaki yüzdelik oranlar, konsantrelerin oranları değil, konsantrelerdeki meyvelerin oranlarıdır. Bu haliyle ürünün çoğunlukla sudan ibaret olan, %5 ve ondan daha az oranda meyve suyu konsantresi içeren bir ürün olduğunu açıkça söyleyebiliyoruz.

Ürün bu haliyle 100 ml.’de 5 gr. şeker içeriyor. Bu da 250 ml.’lik tek şişede 12,5 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker demek oluyor. Üründe bunun yanı sıra; Asesülfam Potasyum ve Sukraloz gibi iki farklı tatlandırıcı bulunuyor. Ürün ayrıca içeriği bilinmeyen aroma vericiler içeriyor. Ürünün karbondioksit içerdiğini yani gazlı bir içecek olduğunu da unutmadan söyleyelim. Ürün bu içeriğin yanında birçok katkı maddesiyle dikkat çekiyor. Asitlik düzenleyici, koruyucu, tatlandırıcı, aroma verici, antioksidan, renklendirici ve kıvam arttırıcı derken üründe birçok farklı yapay katkı maddesi yer alıyor. Ürün tek şişede 53 kcal enerji veriyor – ki bu enerjiniin tamamı da ilave şekerden gelmektedir. Son olarak bu ürünün 250 ml.’lik şişesinin 5₺’ye satıldığını yani litresinin 20 ₺ gibi yüksek bir fiyata denk geldiğini de söyleyelim. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Limon ve portakal suyu konsantreleri (Meyve oranı en az %6), Karbondioksit, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Koruyucu (Potasyum Sorbat), Tatlandırıcılar (Asesülfam-K, Sukraloz), Aroma vericiler, Antioksidan (Askorbik asit), Renklendiriciler (Karotenler, Klorofilinlerin bakır kompleksleri), Kıvam arttırıcı (Keçiboynuzu gamı)
🔎Schweppes Bitter Limon Besin Değerleri
👉Enerji 53 kcal
👉Şeker 12,5 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek şişe (250 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri