Bulyon ve Çeşniler

Ajinomoto Bizim Mutfak Kemik Suyu Bulyon


Daha önce bu yılın Şubat aylarında incelediğimiz Ajinomoto firması tarafından üretilen Bizim Mutfak Kemik Suyu Bulyon ürününü yenilenen içeriğiyle yeniden inceliyoruz. Ürün 120 gr.’lık paketlerde satılıyor ve paketten 12 adet 10 gr.’lık bulyon tabletler çıkıyor. Ürün içeriğinde dikkat çeken en büyük değişiklik geçen aylarda %0,02 yani onbinde 2 oranında yer alan kemik suyu ekstraktı yerine, %0,1 yani binde 1 oranında ilikli kemik suyu karışımı değişikliği olmuş. Fakat %0,1 oranında ürüne eklenen kemik suyu karışımında kemik suyunun yanında maltodesktrin ve kıvam arttırıcı gibi bileşenler bulunuyor. Yani üründe binde 1 oranında değil, bu orandan daha az miktarda kemik suyu bulunduğunu söyleyebiliriz.

Ürün içeriğine baktığımızda her bulyon gibi bu üründe de ilk sırada Tuz bulunuyor. Ürün 100 gr.’da 53,2 gr. tuz içeriyor – ki bu da 10 gr.’lık tek adette 5,32 gr. tuz demek oluyor. Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre günlük tuz tüketiminin 6 gr. olarak kabulüyle üründe bu tüketime yakın bir tuz bulunuyor. Tabi bu ürünle yapılan yemek bir kişi tarafından tüketilmiyorsa, bu ürün haricinde yemeğe tuz atılmıyorsa; buradan yaklaşık bir hesapla kişi başına düşen tuz miktarını hesaplayabilirsiniz. Ürün tuz haricinde ayrıca Monosodyum Glutamat, Disodyum İnosinat ve Disodyum Guanilat gibi yapay aroma arttırıcı bileşenler içeriyor. Ürün içeriğinde 3. sırada ise sofra şekeri yer alıyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 13,9 gr. yani 10 gr.’lık tek adette yaklaşık 1,4 gr. ilave şeker içermektedir. Bu şekere üründeki nişasta bazlı maltodesktrin de dahildir. Bu da tek tablette yarım küp şekerden daha fazla ya da yarım çay kaşığı kadar sofra şekeri olduğunu gösteriyor. Üründe şeker oranı bitkisel yağlardan da yüksek orandadır. Ürün bitkisel yağ olarak Palm, Ayçiçek ve Kanola yağları içeriyor. Buna göre ürünün 100 gramında 7,6 gr. yağ bulunuyor. Bunun 5,9 gr.’lık kısmı ise doymuş yağ olarak dikkat çekiyor.

Gelelim ambalajında “Kolajen içerir” ifadesiyle dikkat çeken ürünün kolajen miktarına. Üründeki kolajen oranı %0,1 yani binde 1 gibi bir düzeyde olup, bu da 10 gr.’lık tek adet bulyonda 0,01 gr. gibi bir zerreciğe işaret etmektedir. Buna göre ürün içeriğinde kurutulmuş soğandan 4 kat daha az oranda kolajen bulunuyor. Üründeki kolajen oranı defne ile aynı düzeyde olup, aroma vericiler ve kıvam arttırıcı gibi katkı maddelerinden aha az orandadır. Hal bölyeyken ambalaja Kolajen içerir yazılması mevzuatın tüketici lehine düzenlemesi gereken bir durumdur. Öyle ki, bu üründe oransal olarak “Aroma verici içerir!” veya “Kıvam arttırıcı içerir!” gibi ifadeler de yer alabilir. Üründe alerjen olarak süt ürünü, gluten, yumurta ve kereviz bulunmaktadır. Daha önceki aylarda ürüne ilave edilen kalsiyumun da yeni içerikten kaldırıldığını ve kalsiyum değerinin de daha önce etikette yer alırken, yeni ambalajda tüketiciye beyan edilmediğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Tuz, Aroma Arttırıcılar (Mono sodyum glutamat, Disodyum inosinat, Disodyum Guanilat), Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Ayçiçek, Kanola), Mısır nişastası, Maltodekstrin, Aroma vericiler, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam), Kurutulmuş soğan (%0,4), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Kolajen tozu (%0,1), Kurutulmuş dana eti (%0,1), Defne (%0,1), Baharat, İlikli kemik suyu tozu karışımı (%0,1) [İlikli kemik suyu, Maltodestrin, Kıvam arttırıcı (Akasya gamı)], Peyniraltı suyu tozu, Buğday unu, Yumurta tozu, Kereviz.
🔎Ajinomoto Bizim Mutfak Kemik Suyu Bulyon Besin Değerleri
👉Enerji 21,9 kcal
👉Şeker 1,39 gr.
👉Yağ 0,76 gr.
👉Protein 1,07 gr.
👉Lif 0,18 gr.
👉Tuz 5,18 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (10 gr.) ürün için verilmiştir.
Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri