Sakız ve Şekerleme

Haribo Veggy Mix


Daha önce bazı çeşitlerini incelediğimiz ve özellikle giyim mağazaları, oyuncakçılar ve kitapçılarda çocuklara yönelik etik bulmadığımız pazarlama faaliyetleriyle gündeme getirdiğimiz Haribo markasının Veggy Mix ürününü inceleyeceğiz. Ürün 80 gr.’lık paketlerde satılıyor ve Türkiye’de üretiliyor. Sığır jelatini içeren çeşitlerinin yanında Haribo Veggy Mix hayvansal bir bileşen içermiyor. Üründe Sığır Jelatini yerine Pektin bulunmaktadır. Özellikle reçel içeriklerinde karşımıza çıkan petkin, bitkisel bir hammaddeden üretilmektedir.

Haribo’nun Vegan olmasının yanında içerik açısından bu üründe de pek de sağlık vaad ettiği söylenemez. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Glikoz Şurubu ve su bulunan ürün temel olarak bu bileşenlerden meydana geliyor. Ürün 100 gr.’da 66,4 gr. Şeker içerirken; bu da 80 gr.’lık tek pakette 53,2 gr. şeker demek oluyor – ki ürüne salt basit şekerler değil de; karbonhidrat olarak baktığımızda 80 gr.’da tam 70 grama yakın karbonhidrat içerdiğini görüyoruz. Bu da lif karşılığı olmayan bu karbonhidratın kan şekerini hızla yükseltecek, kan şekeri dengesini kısa sürede alt üst edecek bir etki bırakmasına yetiyor. Üründe bulunan lif oranı etikette paylaşılmıyor. Fakat diğer ürünlerden yola çıkarak lif oranının 100 gr.’da 0,1 gr. gibi yok denecek kadar az seviyede olduğunu söylemek zor olmayacaktır.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında çeşidine göre meyve ve bitki konsantreleri olduğunu görüyoruz. Bu haliyle oranları beyan edilmeyen; turp, aspir, elma, limon, alg, tatlı patates, havuç, siyah kuş üzümü ve ebegümeci gibi farklı meyve ve sebzelerin karışık bir konsatresinin üründe yer aldığını görüyoruz. Tek tek yazında pek anlaşılmıyor fakat alg konsantresi veya aspir konsantresi gibi pek de alışık olmadığımız bitkilerin de üründe yer aldığını anlıyoruz. Üründeki tat ve kokuyu tabi ki bu meyve ve bitki konsantreleri vermiyor. Üründe 6 farklı meyveye ait aroma vericiler bulunuyor – ki paketi açtığınız anda önce burnunuzu, yediğinizde de boğazınızı yakan o koku ve tat işte bu aroma vericilerden geliyor. Üründe şeftali, greyfurt, portakal, limon, marakuya ve kiraz aroma vericileri yer alıyor. Ürün bunların yanında herhangi bir koruyucu veya renklendirici içermemektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Glikoz şurubu, Su, Pektin, Nem verici (Sorbitol), Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Trisodyum Sitrat), Çeşidine göre doğal meyve ve bitki konsantreleri (Turp, Aspir, Elma, Limon, Alg, Tatlı patates, Havuç, Siyah kuş üzümü, Ebegümeci), Aroma vericiler (Şeftali, greyfurt, portakal, limon, marakuya, kiraz)
🔎Haribo Veggy Mix Besin Değerleri
👉Enerji 279,2 kcal
👉Şeker 53,2 gr.
👉Yağ 0,05 gr.
👉Protein 1,68 gr.
👉Lif Bilinmiyor.
Not: Besin Değerleri tek paket (80 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri