Gazsız İçecek

Oğuz Gold Vişne Aromalı İçecek


Bugün bir takipçim tarafından gönderilen bu ürün bir firmanın yemekhanesinde “meyve suyu” olarak çalışanlara ve işçilere verilmektedir. Söz konusu ürün aynı zamanda birçok firmaya fason meyve nektarı ve meyveli içecek üretimi yapan Oğuz Gıda tarafından üretilmektedir. Oğuz Gıda en son Torku No On içeceğini fason olarak üreten firma olarak incelemelerimizde yer almıştı. Oğuz Gold Vişne Aromalı İçecek kutusunun ön yüzünde vişne görselleri yer alıyor ve ürün 200 ml.’lik kutularda sunuluyor. Ürünün ambalajında “Helal” ifadesi bulunuyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu ve Asitlik Düzenleyici bileşenleri yer alıyor. Ürün içeriğinde şeker ilavesi haricinde yapay tatlandırıcılar da bulunuyor. Öyle ki, ürün 100 ml.’de 1 gr. şeker içeriyor. Bu da üründe %1 oranında şeker ilavesi olduğunu gösteriyor. Başka bir deyişle, çoktan aza sıralanan içerik beyanına göre aslında üründe yaklaşık %98 ila %99 oranında su olduğu anlaşılıyor. Yani şeker ilavesinin yanında aroma vericiler, tatlandırıcılar ve renklendiricilerle meyve suyu görünümü verilmiş bir sudan bahsediyoruz. Suyun içme suyu olmadığını da söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Hal böyle olunca endüstriyel bir ürün olan bu “şeyin” meyve suyu görünümünde yemekhanelerde çalışanların ve işçilerin öğünlerinde verilmesini de kamuoyu vicdanına bırakıyoruz.

Ürünün geri kalanına baktığımızda renklendirici olarak karamel ile siyah havuç suyu konsantresi kullanıldığını, tatlandırıcı olarak ise Sukraloz, Asesülfam Potasyum ve Sodyum Siklamat bulunduğunu görüyoruz. Üründe ayrıca yapay vişne aroma vericisi bulunuyor. Üründeki vişne tadı da işte bindelik oranda ürüne katılan bu kimyasaldan geliyor. Üründe kullanılan tatlandırıcılar ise tek kutuda 2 gr.yani yaklaşık bir küp şeker kadar ilave şeker içeren bu üründe yoğun bir şeker tadı hissedilmesine sebep oluyor.

Öyle ki; üründe yer alan tatlandırıcılar sofra şekerinden çok daha yüksek tat katsayılarına sahiptir. Bunlardan Sodyum Siklamat sofra şekerinden 50 kat daha tatlıyken; Asesülfam Potasyum 200 kat ve Sukraloz ise sofra şekerinden 600 kat daha tatlıdır. Hal böyle olunca da mg. cinsinden ürünlere eklenen bu ucuz ve yapay kimyasallar meyve suyu görünümlü bu ürünlere şekerli bir tat vermektedir. Başka bir deyişle, sofra şekeri veya nişasta bazlı şeker ilavesi yanında; yapay aroma vericilerle vişne tadı verilmiş, vişne gibi renklendirilmiş ve yine yapay tatlandırıcılarla tatlandırılmış endüstriyel ürünler yemeklerinizin yanında tüketilmektedir. Söz konusu ürünlerle ilgili farkındalığın artması ve özellikle seçim şansının olmadığı yemekhanelerde daha sağlıklı ve doğal alternatiflerin sunulması gerekmektedir. #NeİçtiğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Şeker veya Glikoz-fruktoz şurubu, Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit), Renklendiriciler (Karamel, Siyah Havuç suyu konsantresi), Tatlandırıcılar (Sukraloz, Asesülfam Potasyum, Sodyum Siklamat), Aroma verici.
🔎Oğuz Gold Vişne Aromalı İçecek Besin Değerleri
👉Enerji 8 kcal
👉Şeker 2 gr.
👉Yağ Yoktur
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek kutu (200 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri