Krakerler

Eti Gong Mısır ve Pirinç Patlağı


Bir süredir sorulan bir ürünü inceleyeceğiz; Eti Gong Orijinal Lezzet Mısır ve Pirinç Patlağı. Ürün 64 gr.’lık paketlerde satılıyor ve nispeten sağlıklı bir atıştırmalık olarak bazı takipçilerimiz tarafından tüketiliyor. İlk baştan söyleyelim; üründe ilave şeker, nişasta bazlı şeker, aroma verici veya aroma arttırıcı gibi bileşenler bulunmuyor. Ürün renklendirici veya koruyucu da içermiyor.

Üründe %42,2 oranında Mısır ve %38,5 oranında Pirinç temel bileşenleri oluşturuyor. Buna göre 64 gr.’lık pakette 27 gr. Mısır ve 24,6 gr. Pirinç bulunuyor. Üründeki pirinçlerin ithal ve yerli pirinçler olduğu uyarısı ise etikette yer alıyor.
Ürünün mısır ve pirinç patlağı olduğunu söylemiştik, yani üründeki mısır ve pirinç yağda pişiriliyor. İşte üründe bu işlem için bitkisel yağ olarak palm yağı kullanılıyor. Bu haliyle ürün 100 gr.’da 16 gr. yağ içeriyor – ki bu da 64 gr.’lık tek pakette 10,2 gr. yağ demek oluyor. Üründe doymuş yağ oranı ise 100 gr.’da 7,4 gr. olarak belirtilmiştir. Üründe ayrıca Trans yağ içermez logosu da yer alıyor – ki bu da üründeki yağın 100 gr.’da 1 gr.’dan daha az trans yağ içerdiğini gösteriyor. Tek pakette 290 kcal içeren bu üründen alınan kalorinin %14,6’sı doymuş yağdan gelmektedir.

İçeriğinde katkı maddesi veya ilave şeker olmaması bir yana, tek pakette 290 kcal gibi çok yüksek sayılabilecek bir kalori içeren bu ürüne sağlıklı bir ürün olarak yaklaşmak tamamen doğru bir yaklaşım olmayacaktır. 100 gr.’da 70 gr. Karbonhidrat karşılığında 3 gr. lif içeren bir ürün ilave şeker içermiyor olsa da; kan şekerinizi yükseltmeye sebep olacaktır. Burada porsiyon kontrolünü yapmak, tek paketin tamamını bitirmemek için önemli ve haklı bir sebep olarak öne çıkmaktadır. Son olarak üründe temel bileşenlerin yanında tuz ve emülgatör olarak da ayçiçek lesitini bulunduğunu da belirtelim. özellikle soya lesitininin olmaması da ürünün diğer abur cuburlardan ayrıştıran bir nokta olarak dikkat çekiyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Mısır (%42,2), Pirinç (%38,5), Bitkisel yağ (Palm), Tuz, Emülgatör (Ayçiçek Lesitini)
🔎Eti Gong Orijinal Lezzet Besin Değerleri
👉Enerji 290,5 kcal
👉Karbonhidrat 44,8 gr.
👉Yağ 10,2 gr.
👉Protein 3,5 gr.
👉Lif 1,9 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (64 gr.) için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri