Hazır Yemek

Knorr Şehriyeli Tavuk Çorba Karışımı


Daha önce yaptığımız hazır çorba ve bulyon paylaşımlarından sonra şimdi de çabuk çorba olarak satılan ürünlerden birini inceleyeceğiz; Knorr Şehriyeli Tavuk Çabuk Çorba. Ürün 17 gr.’lık paketlerde satılıyor. Paketteki bilgilere göre ürünü bir fincanın dörtte üçü kadar kaynar suyla karıştırınca bir dakikada tüketime hazır hale geldiği yazıyor.
Ürün içeriğine baktığımızdaysa ilk sırada %35 oranıında şehriyenin yanında sırasıyla nişasta bazlı bir şeker olan maltodekstrin ve Nişasta dikkatimizi çekiyor. Buradan da ürünün temel bileşenlerinden birinin bir glikoz şurubu türevi olan maltodekstrin olduğunu anlıyoruz.

Üründe ayrıca sofra şekeri de yer alıyor. Buna göre ürün 17 gr.’lık tek adette 12 gr. Karbonhidrat içeriyor. Fakat bu yüksek karbonhidratın sadece şehriyeden geldiğini söyleyemeyiz. Öyle ki, 100 gr. tel şehriye 72,2 gr. karbonhidrat içeriyor. Bu da bu ürünün tek paketinde yer alan şehriye miktarına göre sadece 4,3 gr. karbonhidratın tel şehriyeden geldiğini gösteriyor. Buna göre üründe yer alan yaklaşık 8 gr. karbonhidratın maltodekstrin ve nişastadan geldiğini anlıyoruz. İçerik sıralamasına göre ürün tek pakette en az 4 gr. maltodekstrin içeriyor. Bu da 100 gr.’da en az 23 gr. maltodekstrin içerdiğini gösteriyor. Üründe bu karbonhidrat yüküne karşılık tek pakette sadece 0,2 gr. Lif içeriyor.

Üründe bu temel bileşenlerin yanında MSG ile aynı etkiye sahip maya özütü bulunuyor. Üründe ayrıca kurutulmuş öğütülmüş soğan, havuç, maydanoz, zerdeçal, sirke tozu, sarımsak ve kereviz gibi yüzde 1’den daha az oranda çeşitli baharatlar yer alıyor. Unuttuk sanmayın ürün tavuklu şehriye çorbası olarak satılıyordu. Evet; ürün %0,9 yani binde 9 oranında tavuk yağı ve %0,3 yani binde 3 oranında tavuk eti içeriyor. Bu bindelik oranlarla tavuk tadı ve kokusu veremeyeceklerini bildikleri için de üründe tavuk yağı ve tavuk eti içeriğinden daha fazla oranda aroma vericiler yer alıyor. Bu haliyle ürün tek pakette 0,05 gr. tavuk eti içeriyor. Bu da bir zerre ya da toza işaret ediyor. Ne diyelim? Çabuk çorbanın çorbalığı da bu kadar oluyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şehriye (%35), Maltodekstrin, Nişasta, İyotlu tuz, Maya özütü, Aroma vericiler, Şeker, Tavuk yağı (%0,9), Kurutulmuş öğütülmüş soğan, Havuç, Tavuk eti (%0,3), Maydanoz, Zerdeçal, Sirke tozu, Sarımsak, Kereviz
🔎Knorr Şehriyeli Tavuk Çabuk Çorba Besin Değerleri
👉Enerji 54 kcal
👉Karbonhidrat 12 gr.
👉Yağ 0,3 gr.
👉Protein 1,4 gr.
👉Lif 0,2 gr.
👉Tuz, 1,4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket ile (17 gr.) hazırlanmış çorba için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri