İlave Şekersiz, Kavanoz Mamalar

Hero Baby Prebiyotikli Muzlu Yoğurtlu Ek Gıda


Uzun zamandır incelemediğimiz bebek ek gıdalarından kavanoz mamalara bakacağız. 2017 yılında Gıda Dedektifi’ne ilk başladığımızda neredeyse her kavanoz mamada sofra şekeri ilavesine rastlıyorken; artık market raflarında şeker ilavesiz ibaresiyle satılan ürünlere rastlamak çok mümkün. Hatta toplumda oluşan farkındalık ve talep çerçevesinde bu ürünlerin yavaş yavaş çoğunluğu aldığını da söyleyebiliriz. İnceleyeceğimiz Hero Baby Prebiyotikli Muzlu Yoğurtlu Ek Gıda da içeriğinde sofra şekeri içermemesiyle dikkat çekiyor. Ürünün 120 gr.’lık cam kavanozlarda 6 ay ve üzeri bebeklere yönelik satıldığını görüyoruz. Burada özellikle “ek gıda” ibaresinin altını çizmemiz gerekiyor. Öyle ki, ilk 6 ay başta olmak üzere 2 yaşa kadar bir bebeğin temel gıdasının anne sütü olduğunu hatırlatmamız gerekiyor.

Gelelim ürünün içeriğine. Ürün içeriğinde ilk 3 sırada Su, Yoğurt ve Muz püresi bulunuyor. Üründe %30 oranında yoğurt bulunurken, %20 oranında da muz püresi var. Bu da üründeki bu iki temel bileşenin içeriğin %50’sini oluşturduğunu gösteriyor. Üründe yoğurt ve muz püresinden daha yüksek oranda su bulunduğunu da düşünürsek ilk 3 sıradaki bileşenlerin ürünün en az %80’ini oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Ürün bunların yanında elma suyu konsantresi ve pirinç nişastası içeriyor. Üründe yer alan elma suyu konsantresinin şeker yerine ürüne eklendiğini belirtelim. Bu haliyle ürün 120 gr.’lık tek kavanozda 14,4 gr. Şeker bulunduğunu hatırlatalım. Bu şeker üründeki yoğurt, muz püresi ve elma suyu konsantresinden gelmektedir. Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 1,4 gr. gibi nispeten yüksek sayılabilecek düzeydedir.

Üründeki lif oranının yüksek sayılabilecek düzeyde olması ise üründe yer alan ve aynı zamanda prebiyotik olarak belirtilmesine katkı sağlayan hindiba lifidir. Kullanımı çok eski zamanlara dayanan hindiba özellikle 17. yüzyıldan bu yana çeşitli kültürlerde karaciğer ve sindirim sistemleri üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı karaciğer bozuklukları, sarılık tedavisi, karaciğer büyümesi, gut, safra taşı rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar ile son zamanlarda Tip-2 Diyabet ve İdrar yolu hastalıkları üzerindeki etkileri sebebiyle de alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır. Hindibanın kullanımı Antik Roma ve Yunanistan’a kadar dayanmaktadır. Yüksek oranda inülin içeren hindiba bu yönüyle de prebiyotik etkiye sahiptir. Etiketteki beyana göre ürün 120 gr.’lık tek kavanozda 1,08 gr. prebiyotik bileşen içermektedir. Prebiyotik bileşen tüketiminin günlük 8 gr.’ı aşmaması gerektiği de etikette uyarı olarak yer almaktadır. Üründe bu bileşenlerin yanında L-askorbik asit yani vücut tarafından emilimi sağlanabilen C vitamini bulunduğunu da söyleyelim. Ürün bu haliyle 120 gr.’lık tek adette 30 mg. C vitamini içermektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Su, Yoğurt (%30), Muz püresi (%20), Elma suyu konsantresi, Pirinç nişastası, Hindiba lifi (%1), L-askorbik asit (C vitamini)
🔎Hero Baby Prebiyotikli Muzlu Yoğurtlu Ek Gıda Besin Değerleri
👉Enerji 98,4 kcal
👉Karbonhidrat 20,4 gr.
👉Yağ 0,7 gr.
👉Protein 1,8 gr.
👉Lif 1,4 gr.
👉C vitamin 30 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek kavanoz (120 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri