Süt ve Sütlü İçecekler

Torku Go Aromalı ve Keçiboynuzlu Sütler


Torku markasıyla piyasaya çıkan yeni aromalı sütleri inceleyeceğiz; Torku Go. Ürün fındık aromalı, fıstık aromalı ve keçiboynuzu ekstraktı içeren 3 farklı çeşitte üretiliyor. Ürün 180 ml.’lik kutularda satılıyor. Ürünü A101 marketlerde rastladık. Ürünlerde %4 ila %5 oranında ilave sofra şekeri yer alıyor.

Ürün ambalajında “Torku süt ve süt ürünlerini gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Afiyet şeker olsun” ifadeleri yer alıyor. Ürün ambalajında ayrıca üründeki ilave şeker oranı yüzdesel olarak beyan ediliyor. Bunu daha önce Danone ürünlerinde görüyorduk – ki süt ürünlerindeki ilave şeker oranının açıkça beyan edilmesi çok önem arz ediyor. Çünkü doğal olarak laktoz içeren sütteki şeker ile ilave şekeri toplam şeker oranı üzerinden ayırt etmek zor ve yanıltıcı olabiliyordu. Bu haliyle Torku ambalajlarında önemli bir bilgiyi beyan etmiş oluyor. Bu bilgiler doğrultusunda şimdi ürünleri ayrı ayrı inceleyeceğiz.

İlk olarak Torku Go Fındık aromalı Süt ürününe bakıyoruz. Ürün 180 ml.’lik ambalajda üzerinde fındık görselleriyle satılıyor. Üründe %1,5 yağlı – yarım yağlı süt bulunuyor. Ürün ayrıca % 4 ilave şeker içeriyor. Bu da 180 ml.’lik tek adette 7,2 gr. İlave şeker içerdiğini gösteriyor. Yani tek kutu üründe yaklaşık 3 tane küp şeker bulunuyor. Üründe laktoz ile birlikte toplam şeker oranı ise 12 gramı buluyor. Üründe bunun yanısıra kıvam arttırıcı olarak karragenan ve asitlik düzenleyici katkı maddesi bulunuyor. Ürünün tek adedini tüketen bir kişi sütten gelen 2,7 gr. yağın yanı sıra; 4,9 gr. protein alıyor. Üründeki kalsiyum oranı ise beyan edilmiyor. Son olarak üründen alınan tadın fındıktan değil, yapay fındık aromasından geldiğini hatırlatalım.

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Pancar şekeri, Aroma verici (Fındık), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Karbonat)
🔎Torku Go Fındık Aromalı İçme Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 132 kcal
👉Şeker 11 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.

Gelelim aynı ürünün fıstık aromalı çeşidine. Benzer şekilde 180 ml.’lik kutularda satılan bu çeşitte de %1,5 yağlı – yarım yağlı süt kullanıldığını görüyoruz. Üründe kıvam arttırıcı karragenan ve asitlik düzenleyici katkı maddesi kullanıldığını söyleyelim. Ürün bu sefer %5 oranında ilave şeker içeriyor – ki bu da 180 ml.’lik tek adette 9 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker demek oluyor. Ürün fıstık aromalı olarak satılıyor olsa da; üründe ayrıca karamel aroma vericisi de bulunuyor. Bu haliyle üründen alınan tadın fıstık ve karamelden değil, yapay aromalardan geldiğini hatırlatalım.

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Pancar şekeri, Aroma verici (Fıstık, Karamel), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Karbonat)
🔎Torku Go Fıstık Aromalı İçme Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 136 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.

Son olarak Torku Go Keçiboynuzlu ürüne bakacağız. Ürün 180 ml.’lik kutularda satılıyor ve bu sefer aroma verici içermeyen bir üründen bahsediyoruz. Üründe %1 oranında keçiboynuzu pekmezi ve %0,2 yani binde 2 oranında keçiboynuzu ekstraktı bulunduğunu görüyoruz. Üründe kıvam arttırıcı ve asitlik düzenleyici katkı maddeleri aynı şekilde yer alıyor. Üründeki ilave şeker ise %4 olarak görülüyor. Buna göre 180 ml.’lik tek adette 7,2 gr. ilave şeker – ki bu da yaklaşık 3 tane küp şekere denk olarak bulunuyor. Üründe %1,5 yağlı – yani yarım yağlı süt bulunduğunu da hatırlatalım.

🔎İçindekiler: Pastörize inek sütü, Pancar şekeri, Keçiboynuzu pekmezi (%1), Keçiboynuzu ekstraktı (%0,2), Kıvam arttırıcı (Karragenan), Asitlik Düzenleyici (Sodyum Karbonat)
🔎Torku Go Fıstık Aromalı İçme Sütü Besin Değerleri
👉Enerji 136 kcal
👉Şeker 14 gr.
👉Yağ 2,7 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Kalsiyum Bilinmiyor
📌Not: Besin değerleri tek kutu (180 ml.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri