Balık, Hazır Yemek

Dardanel Karadeniz Hamsi


Önceki gün özellikle kg. fiyatlarından bahsettiğimiz hamsinin marketlerde satılan konserve çeşitlerinden birini inceleyeceğiz; Dardanel Karadeniz Hamsi. Ürün 110 gr.’lık ambalajlarda satılıyor fakat ürünün süzme ağırlığı – yani konserve içindeki su ve yağ süzüldükten sonraki süzme ağırlığı 72 gr. olarak hesaplanıyor. Ürün BPA içermeyen ambalajlarda tüketime hazır olacak satılıyor.

Ürün içeriğinde baktığımızda ilk 3 sırada; Hamsi, Ayçiçek yağı ve Su içerdiğini görüyoruz. Üründeki hamsi ve ayçiçek yağı oranı net olarak belirtilmemiş fakat ürünün 100 gr.’da 25,9 gr. yağ içerdiğini besin değerleri tablosundan görebiliyoruz. Üründeki doymuş yağ oranı ise 100 gr.’da 4,3 gr. gibi gayet düşük bir seviyededir. Bu haliyle ürünün tek pakette 72 gr.’lık süzülmüş halinin 18,6 gr. yağ içerdiğini söyleyebiliyoruz.

Ürün ambalajında “Yüksek protein”, “%100 Doğal avcılık” ve “Yüksek Omega-3” ifadeleri dikkat çekiyor. Bu haliyle ürünün karadenizden avlanan hamsi – yani yerli balık – içerdiğini söyleyelim. Ürün 100 gr.’da 21 gr. protein içeriyor – bu da tek pakette 72 gr.’lık süzülmüş balıkta 15,1 gr. protein demek oluyor. Ürünün tek pakette 232,5 kcal içerdiği kabulüyle proteinden gelen kalori oranının %25,9 gibi yüksek bir oran olduğunu söyleyebiliyoruz. Ürünün diğer yandan 100 gr.’da 200 mg. Omega-3 içerdiğini de söyleyelim. Bu haliyle üründe 72 gr’da 144 mg. Omega-3 yani EPA ve DHA doymamış yağ asitleri bulunmaktadır.

Üründe ilginç bir detay da temel bileşenlerin yanında yer alan baharat ve sosların içeriği. Üründe limon sosu ve tuzun yanı sıra; baharat, dereotu, tane karabiber yer alıyor. Ürün ayrıca doğala özdeş maydanoz aroması içeriyor – ki bu bileşen bizi çok şaşırttı. Açıkçası bir hamsi konservesinde aroma verici bir katkı maddesini görmeyi hiç beklemezsiniz. Fakat endüstriyel gıdalar bu tarz ilavelerle şaşırtmaya devam ediyor. Ürün bir hamsi de olsa; gıdaların içerisindeki doğal ve gerçek aromalarının yanında böyle doğala özdeş veya yapay aroma vericiler ekleyerek “tatlandırmaya” çalışıyor. En azından henüz “hamsi” aromasını koymayı düşünmemişler diyelim. Son olarak ürün içeriğinde 72 gr.’lık süzülmüş haliyle 1 gr. tuz da bulunduğunu söyleyleim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Hamsi, Ayçiçek yağı, Su, Limon sosu, Tuz, Baharat, Dereotu, Tane karabiber, Doğala özdeş maydanoz aroması
🔎Dardanel Karadeniz Hamsi Besin Değerleri
👉Enerji 232,5 kcal
👉Karbonhidrat 3,6 gr.
👉Yağ 18,6 gr.
👉Protein 15,1 gr.
👉Tuz 1 gr.
👉Omega-3 144 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek paketin süzme ağırlığına göre (72 gr.) verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri