Gündem Özel

Trans yağların beyanını yasaklayan bakanlık bunu da yaptı: Yumurtanızda üretim tarihi de tüketim tarihi yok.


“Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği’nde yapılacak yeni düzenlemeyle, her yumurtanın üzerinde yumurtlama tarihi de yazacak! Böylece tüketici 28 gün tüketim süresini dikkate alarak amblajını atmış olsa dahi aldığı yumurtanın son tüketim tarihini hesaplayabilecek. Marketlerde ise 21 günü geçen yumurtalar raflardan toplatılacak.” Bu ifadeler yeni bir tebliğin müjdecisi değil, tam tersine 2014 yılı Aralık ayında o zamanlar çıkacak yeni tebliği müjdeleyen Sabah Gazetesi’nden bir haberden alıntıdır. Evet, o tebliğ çıkmış fakat çeşitli baskılar sonrasında uygulamadan kaldırılmış – kısacası yumurtadaki üretim tarihi rüyası ölü doğmuştur.

2014 yılında yani bundan 6 yıl önce yapılan bu düzenleme eğer hayata geçseydi, bugün yediğimiz her yumurtada yumurtalama tarihi yer alabilecekti. Başka bir deyişle, dün trans yağlarla ilgili toplumun gösterdiği farkındalık 6 yıl önce gösterilebilseydi; belki de cılız bazı baskılara boyun eğmek yerine bakanlık toplumun sesini dinleyecek, toplum lehine kararından dönmeyecekti. Biz de yediğimiz yumurtaların gerçekten taze olup olmadığını anlayabilecek, denetleyebilecek ve hatta bayat çıkan yumurtadan üzerindeki etiket bilgisine göre hesap sorabilecektik.

Fakat olmadı; tüketici bir kez daha çeşitli baskılara yenik düştü ve karşısına gelen yumurtanın ne zaman üretildiğini de ne zaman tüketmesi gerektiğini de bilemedi. Daha net haliyle bugün sofralarınıza gelen yumurtanın taze mi yoksa bayat mı olduğu tamamen üreticinin insafına kalmış durumdadır. Tabi üretici bulabilirseniz. Öyle ki, bugün Türkiye’de tek bir işletme koduyla birçok işletmede üretim yapan firmalardan tutun, Organik üretim yapıyorum deyip GDO’lu yemlerle besleyen üreticilere, tarih kaşesiyle ambalajlara istediği tarihi vurup bırakın 28 günü, aylarca depolarda bekleyen yumurtaları karıştırıp satanlara kadar ne ararsanız var. Çözüm basit fakat denetimi kolaylaştırıcı ve tüketici lehine etkisi bilinmesine rağmen yumurtaların üzerinde ne üretim ne de tüketim tarihi konulmuyor.

Bugün İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde üretilen her bir yumurtanın üzerinde kümes kodundan yetiştirme çeşidine, üretildiği ülkeden son tüketim tarihine kadar her bilgi tek tek yazılıyor. Bizim 6 yıl önce düşünüp yapmadığımızı – ya da yaptırmadıklarını – güçlü devletler tek bir mevzuatla tek seferde ve herhangi bir baskıyla karşı karşıya kalmadan yapıyorlar. Tükettiğiniz yumurtanın her birinde Son Tüketim Tarihi görüyorsunuz. Lüks değil, ihtiyaç. Tüketicinin aldığı yumurtaların Son Tüketim Tarihlerini bilmeye hakkı vardır. Paketlere doldurulmuş ve yumurtlama tarihleri belli olmayan ambalajlarına tarih kaşesi basarak güven vermeyen bu mevzuatın gelişmiş ülkelerle uyumlu hale getirilmesi tüketici lehine önemli bir gelişme olacaktır. Gelişmeyi 6 yıl önceki mevzuatta aramak da hüzünlü bir ironidir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri