Kek ve Pasta

Uno Sade Pastaban


Genellikle evde yapılan pastalarda altlık olarak kullanılan hazır pastabanlardan birini inceleyeceğiz; Uno Sade Pastaban. Ürün 250 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürünün pasta dilimleri şeklinde altı eşit parçaya ayrıldığı düşünüldüğünde 40 gr.’lık porsiyonlar ortaya çıkmaktadır. Ürünün tek porsiyonu – sadece pastaban olarak 128 kcal enerji veriyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Yumurta ve Sofra şekeri bulunduğunu görüyoruz. İçerikte bunun hemen ardından ise Mısır şurubu ibaresiyle Glikoz-fruktoz şurubu geliyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 27,9 gr. ilave şeker içeriyor – ki bu da ürünün tek dilimde 11,1 gr. şeker içerdiğini gösteriyor. Bu üzerine herhangi bir ilave yapılmadan sadece tek dilim pastabanda yaklaşık 5 tane küp şeker olduğunu gösteriyor. Ürüne pasta yapımında ilave edilen şeker bu orana dahil olmadığını hatırlatalım. Böylesi yüklü bir karbonhidrat ve şeker oranına sahip bu üründe lif oranının ise etikette yer almadığını söyleyelim.

Ürün özellikle yumurta ve buğday unu ile kısmen peyniraltı suyu tozunun etkisiyle 100 gr.’da 6,5 gr. protein içeriyor. Üründe bu haliyle tek dilimde 2,6 gr. protein bulunuyor. Üründe yumurta dışında alerjen bileşenler olarak gluten ve süt ürünleri içerdiğini de söyleyelim. Ürün bilinmeyen oranda – tuzdan daha az miktarda – süttozu içeriyor.
Bu temel bileşenlerin yanında üründe emülgatör, stabilizör, kabartıcı, kıvam arttırıcı, koruyucu ve aroma verici birçok katkı maddesi bulunuyor. Ürün koruyucu olarak sorbik asit içerirken, aroma verici olarak vanilin bulunuyor. Üründe ayrıca gliserin ve kaynağının bitkisel mi yoksa hayvansal mı olduğu bilinmeyen yağ asitlerinin mono ve digliseritleri yer alıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Yumurta, Şeker, Glikoz-fruktoz şurubu, Buğday nişastası, İçme suyu, Emülgatör (Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri, Yağ asitlerinin poligliserol esterleri), Stabilizör (Gliserin), Peyniraltı suyu tozu, Kabartıcı (Sodyum Asit pirofosfat, Disodyum pirofosfat, Sodyum bikarbonat), Tuz, Süttozu, Kıvam arttırıcı (Ksantan gam, Koruyucu (Kalsiyum propiyonat, Sorbik asit), Aroma verici (Vanilin)
🔎Uno Sade Pastaban Besin Değerleri
👉Enerji 128 kcal
👉Şeker 11,1 gr.
👉Yağ 0,8 gr.
👉Protein 2,6 gr.
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri yaklaşık 1 dilime denk (40 gr.) pastaban için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri