Çikolata ve Gofret

Kinder Surprise Maxi


Yılbaşı döneminde metrelik çikolataların yanı sıra dev boyuttaki sürpriz yumurtaların da marketlerde dikkat çeken raflarda yer aldığını söyleyelim. Kinder Surprise Maxi ürünü 100 gr.’lık boyutuyla içinde oyuncak hediyesiyle Ticaret Bakanlığı’nın mevzuatına rağmen satışına devam ediyor. Bu ürünün geçmişten bugüne bu şekilde satıldığı için Ticaret Bakanlığı mevzuatından etkilenmediği de görüşler arasında yer alıyor. Söz konusu ürünün birazdan detaylarıyla bahsedeceğimiz şeker yükü ve yağ miktarı açısından çocuklarda tüketimi konusunda son derece dikkatli olunmasında fayda bulunuyor. Ürün Hollanda’dan ülkemize ithal ediliyor.

Ürün içeriğine baktığımızda %55 oranında sütlü dolgu ve %45 oranında sütlü çikolata içerdiğini görüyoruz. Ürün sütlü dolgu içeriğinde ilk 3 sırada; Yağsız süt tozu, Şeker ve Bitkisel yağlar içeriyor. Üründe Palm, Shea ve Sal yağları bulunuyor. Standart boydaki Kinder Surprise ürününde de yer alan bu yağlar üründe yüksek oranda doymuş yağ bulunmasına sebep oluyor. Öyle ki, ürün 100 gr.’lık tek adette 36,2 gr. Yağ içerirken bunun tam olarak 24,1 gramı doymuş yağdan ibarettir. Üründen alınan kalorinin de %37’sinden fazlasının doymuş yağdan geldiğini söyleyelim. Sadece bu ürün bir yetişkinin bile günlük kalorisinin %10,8’inin doymuş yağdan gelmesine yetiyor – ki bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün aşılmamasını tavsiye ettiği oranın üzerindedir.

Gelelim üründeki Sütlü Çikolata oranına; Üründeki sütlü çikolata ilk sırada şeker sonrasındaysa Tam yağlı süt tozu ve Kakao yağı içeriyor. Yeri gelmişken, üründeki doymuş yağ oranının yüksekliğinde az da olsa sütten ve kakaodan gelen yağların da etkisi olduğunu söylemek gerekiyor. Ürün çikolata içeriğinde bitkisel yağ ilavesi içermiyor fakat üründe her ikisinde de Soya Lesitini bulunuyor. Ürünün ayrıca aroma verici olarak Vanilin yani yapay vanilya aroma vericisi içerdiğini söyleyelim.

Ürün bu haliyle 100 gr.’da tam 53,9 gr. Şeker içeriyor. Tek bir adet Maxi boy Surprise ürününü tüketen bir çocuk sadece şekerden 215 kcal enerji alıyor – ki bu enerjiyi yakmak için 30 kg. ağırlığındaki bir çocuğun yaklaşık 1 saat 15 dakika oyunca durmadan koşması gerekiyor! Üründe bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise sadece 1 gr. düzeyindedir. Bu da alınan şekerin kana hızla karışacağı ve kan şekeri dengesini hızla bozacağını göstermektedir. Üründen alınan kalorinin yaklaşık %37’sinin da ilave şekerden geldiğini söyleyebiliyoruz. Bu haliyle bir yetişkinin tek başına bu üründen aldığı şeker ile günlük kalorisinin %10,7’sinin ilave şekerden geldiğini söyleyebiliriz. Bu da Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Gıda Kodeksi kriterlerine göre bu ürünün sağlıksız olduğunu göstermektedir. Ürün bu kriterlerle ülkemizde çocuklara yönelik reklamı yapılamaz, kantinlerde satılamaz ve çocuklar için promosyona konu edilemez ürünler arasındadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Sütlü Dolgu (%55) [Yağsız süt tozu, Şeker, Bitkisel yağlar (Palm, Shea, Sal), Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)], Sütlü Çikolata (%45) [Şeker, Tam yağlı süt tozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Emülgatör (Soya Lesitini), Aroma verici (Vanilin)]
🔎Kinder Surprise Maxi Besin Değerleri
👉Enerji 579 kcal
👉Şeker 53,6 gr.
👉Yağ 36,2 gr.
👉Protein 8,8 gr.
👉Lif 1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (100 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri