Çikolata ve Gofret

Torku Çokofest Karamel


Önceki gün çikolata reyonunda dikkatimizi çeken bir ürünü inceleyeceğiz; Torku Çokofest. Ürün Karamel Dolgulu Sütlü Çikolata olarak 60 gr.’lık paketlerde satılıyor. Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Konya’da üretilen ürün temel olarak %68 oranında Sütlü Çikolata ve %32 oranında Karamel içeriyor.

Ürünün Sütlü Çikolata içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Şeker, Kakao yağı ve Kakao kitlesi bulunduğunu görüyoruz. Sütlü Çikolatanın %11 oranında yağlı süt tozu içerdiğini görüyoruz. Üründe kakao yağı ve sütten gelen yağ haricinde – bir çikolatada olması beklenmeyen bitkisel yağ ve sade yağ bulunuyor. Ürün içeriğinde etikette Karite yağı olarak belirtilen “Shea yağı” ile Hurma yağı olarak belirtilen “Palm yağı” bulunuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 33,2 gr. yağ içeriyor. Bu da 60 gr.’lık tek pakette 19,9 gr. yağ demek oluyor – ki bu yağın 10,5 gr.’lık kısmının doymuş yağ olduğunu söyleyelim.

Ürünün %32’lik kısmını oluşturan Karamel içeriğinde ise ilk 3 sırada İnvert şeker şurubu, Şeker ve Palm yağı olduğunu söyleyelim. Üründeki Palm yağı burada da Hurma olarak belirtilerek kamufle edilmeye çalışılıyor. Karamel içeriğinde ayrıca son sırada içeriği bilinmeyen Aromalar bulunduğunu söyleyelim.

Ürün bu haliyle 60 gr.’lık tek pakette 331,8 kcal gibi yüksek bir enerji veriyor. Ürün tek pakette 22,4 gr. yani yaklaşık 11 tane küp şeker kadar şeker içeriyor – ki bu şekerin yüksek oranda ilave şekerden geldiğini söyleyelim. Üründe bu şeker yüküne karşılık sadece 0,1 gr. lif içerdiğini yani bu şekerin kana hızla karışacağını ve ürünün tek pakette ilave şekerden yaklaşık %27 oranında kalori geldiğini de belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Sütlü Çikolata (%68) [Şeker, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağlı süt tozu (%11), Peyniraltı suyu tozu,Bitkisel yağ (Shea, Palm), Sade yağ, Emülgatörler (Ayçiçek lesitini, Poligliserol Polirisinoleat), Aroma verici (Vanilin)], Karamel (%32) [İnvert şeker şurubu, Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Tam yağlı süt tozu, Nem verici (Sorbitol), Tuz, Kabartıcılar (Sodyum bikarbonat), Emülgatör (Ayçiçek Lesitini), Aromalar)
🔎Torku Çokofest Karamel Dolgulu Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 331,8 kcal
👉Şeker 22,4 gr.
👉Yağ 19,9 gr.
👉Protein 4,8 gr.
👉Lif 0,1 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (60 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri