Bisküvi ve Kurabiye

Eti Portakallı Bisküvi


Çok uzun yıllar önce bakkal raflarından tanıdık gelen bir bisküvinin bugün üretilen yeni versiyonunu inceleyeceğiz; Eti Portakallı Bisküvi. Bugün içinde Palm yağı ile sofra şekerinin yanında invert şeker şurubu da bulunan bu ürün acaba o yıllarda neler içeriyordu? Ürünün geçmiş yıllardaki içeriği ve besin değerleri tabii ki firmalar tarafından açıklanmıyor fakat bugün marketlerde gördüğümüz ürünün bilgilerini tarihe not düşebiliyoruz. Ürün 75 gr.’lık ambalajlarda satılıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; bir bisküvinin temel bileşenleri olan Buğday unu, Şeker ve Bitkisel yağlar olduğunu görüyoruz. Üründe Bitkisel yağ olarak Eti ürünlerinde artık standart hale gelen Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola dörtlüsünün yer aldığını belirtelim. Ürün bunların yanında %3,3 oranında portakal püresi içeriyor. Üründe ayrıca içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunuyor – ki bunların arasında portakal aroma vericisi bulunduğunu tahmin etmek zor değil. Fakat bunun yanında bulunan yapay aromalar tüketiciye beyan edilmiyor.

Üründe ilk sırada sofra şekeri olduğunu belirtmiştik, bunun yanında ürünün invert şeker şurubu içerdiğini de söylemiştik. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 66 gr. Karbonhidratta 21 gr. şeker içeriyor. Bu da 75 gr.’lık tek pakette ürünün 15,8 gr. şeker içerdiğini gösteriyor – ki tek pakette yaklaşık 8 tane küp şekere denk gelmektedir. Üründe bu karbonhidrat ve şeker yüküne karşılık 1,6 gr. lif bulunuyor.

Bu haliyle ürünün tek paketinden 355,5 kcal enerji alınırken bu kalorinin %17,7’sinin ilave şekerden ve %16,8’inin de doymuş yağdan geldiğini söyleyelim. Son olarak ürün içeriğinde koruyucu katkı maddesi bulunmadığını da ekleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Portakal Püresi (%3,3), Pastörize Yumurta, Yağsız Pastörize Süt, İnvert şeker şurubu, Kabartıcı (Amonyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Aroma vericiler
🔎Eti Portakallı Bisküvi Besin Değerleri
👉Enerji 355,5 kcal
👉Şeker 15,8 gr.
👉Yağ 14,3 gr.
👉Protein 5,4 gr.
👉Lif 1,6 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (75 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri