Krema Sos ve Ezmeler

Kahve Dünyası Fındık Kreması


Önceki gün Bim marketlerde rastladığımız Kahve Dünyası markasıyla satılan Fındık Kremasını inceleyeceğiz. Ürün 350 gr.’lık cam kavanozlarda satılıyor ve “el yapımı” ifadesi dikkat çekiyor. Ürün işletmecisi Altınkılıçlar Kahve – yani Kahve Dünyası olarak gözükse de aslında ürün Detay Gıda tarafından Bakırköy’deki tesislerde üretiliyor.
Ürün içeriğine baktığımızda üç bileşen dışında herhangi bir emülgatör, aroma verici veya koruyucu katkı maddesi bulunmadığını görüyoruz. Üründe bu haliyle %50 oranında fındık, şeker ve yağsız süt tozu dışında herhangi bir bileşen bulunmuyor. Ürün 350 gr.’lık kavanozda 175 gr. fındık içerirken, şeker ve süt tozu oranı ise etikette belirtilmiyor.

Fakat besin değerleri tablosundan anladığımız kadarıyla 100 gr. üründe 45,4 gr. Şeker bulunuyor. Bunun da büyük ölçüde ilave şekerden gelen oran olduğunu varsayarsak ürünün yaklaşık %45 oranında da sofra şekeri içerdiğini söyleyebiliriz. Bu haliyle ürünün tek kavanozda 157 gr. Şeker yani tek kavanozda yaklaşık 78 tane küp şeker içerdiğini hesaplayabiliyoruz.

Ürün bu haliyle sadece 20 gr.’lık tek porsiyonda 9 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şeker içeriyor. Üründe tek porsiyonda tamamen fındıktan gelen 6,6 gr. yağ ve 2,2 gr. protein bulunuyor. Ürün 20 gr.’da sadece 0,24 gr. lif içeriyor – ki bu da sofra şekerinden gelen glikoz ve fruktozun kan şekerini hızla yükseltebileceğini gösteriyor. Ürünün 20 gr.’lık tek porsiyonda 106 kcal enerji verdiğini de belirtelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Fındık (%50), Şeker, Yağsız süt tozu
🔎Kahve Dünyası Fındık Kreması Besin Değerleri
👉Enerji 106 kcal
👉Şeker 9 gr.
👉Yağ 6,6 gr.
👉Protein 2,2 gr.
👉Lif 0,24 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (20 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri