Cipsler

Lay’s Fırından Kurutulmuş Domates ve Fesleğenli Patates Cipsi


Lay’s markasının Fırından ismiyle piyasaya sürdüğü fakat ne tür bir fırından bahsettiğini anlamadığımız patates cipslerinden birini inceleyeceğiz. Ürün Kurutulmuş domates – değil kurutulmuş domates aroma vericisi ile kurutulmuş fesleğen içeren bir ürün. Daha doğrusu üründe bu ikisini içeren bir aroma verici karışım bulunuyor.

Bu karışımda neler var neler! İlk olarak içeriğini bilmediğimiz aroma verici preparat yanı sıra; maltodekstrin, tekrar aroma verici, sonra tekrar ısıl işlem aroma vericisi ve potasyum sorbat, potasyum klorür, magnezyum klorür, sitrik asit, malik asit gibi say say bitmeyen çeşitli katkı maddeleri ve mevzuatın izin verdiği yapay kimyasallar içeriyor. Bu aroma verici karışım içinde biraz domatese benzesin diye paprika ekstraktı biraz da fesleğeni andırsın diye kurkumin renklendirici olarak kullanılıyor. Ürün oranı belli olmayan bu aroma verici karışım içinde %0,1 yani binde 1 oranında yer alan kurutulmuş fesleğen içeriyor. Yani üründe binde 1 değil, içerikte 4. sırada yer alan bu karışım içinde binde 1 oranında kurutulmuş bir fesleğenden bahsediyoruz. Yani bir tozdan belki de zerreden söz ediyoruz.

Üründe ilk 3 sıraya baktığımızda; Patates ezmesi, Mısır nişastası ve Bitkisel yağ olarak da Kanola yağı olduğunu görüyoruz. Üründe bu temel bileşenlerin ve aroma verici karışımın yanı sıra; sofra şekerinden desktroza çeşitli ilave şekerler ile emülgatörden kabartıcılara kadar çeşitli katkı maddeleri de yer alıyor.

Ürün bu haliyle 96 gr.’lık tek pakette 432,9 kcal gibi yüksek bir kalori içeriyor. Tek paket cipsi tüketen 70 kg. ağırlığındaki bir genç bu cipsten aldığı kaloriyi 1 saat durmadan koşarak ancak yakabiliyor. Alınan bu kalorinin %34’ünün yağdan, %60’ının ise karbonhidrattan geldiğini de ayrıca söylemek gerekiyor. Ürün 96 gr.’da içerdiği 64,5 gr. karbonhidrata karşılık 3,2 gr. lif içeriyor. Üründe tek pakette 4,9 gr. protein bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Patates ezmesi, Mısır nişastası, Bitkisel yağ (Kanola), Kurutulmuş domates ve fesleğen aroma vericisi [Aroma verici preparat, Maltodekstrin, Tuz, Potasyum Klorür, Aroma verici, Isıl işlem aroma vericisi, Kurutulmuş maydanoz, Kurutulmuş fesleğen (%0,1), Asitler (Sitrik asit, Malik asit), Renklendirici (Paprika ekstraktı), Potasyum Fosfat, Magnezyum Klorür], Şeker, Buğday unu, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Yağsız süt tozu, Kabartıcılar (Monokalsiyumfosfat, Sodyumbikarbonat), Dekstroz, Renklendirici (Kurkumin)
🔎Lay’s Fırından Kurutulmuş Domates ve Fesleğenli Patates Çerezi Besin Değerleri
👉Enerji 432,9 kcal
👉Karbonhidrat 64,5 gr.
👉Yağ 16,5 gr.
👉Protein 4,9 gr.
👉Lif 3,2 gr.
📌Not: Besin Değerleri bir paket (96 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri