Cipsler

Ruffles Ketçap Aromalı Patates Cipsi


En yaygın markalı patates cipslerinden birini inceleyeceğiz; Ruffles Ketçap Aromalı Patates Cipsi. Ürün 150 gr.’lık ambalajlarda satılıyor. Ürün ambalajında TV+, Hopi, 101 Plus gibi çeşitli uygulama ve oyunlara ücretsiz erişimler ve internet hediyeleri gibi promosyon duyuruları yer alıyor. Bu durum özellikle cips markalarının ürünlerinin satışlarını arttırmak, aynı kişiye tekrar tekrar satış yapabilmek veya tüketiciyi – özellikle genç tüketicileri – hediyeler ve promosyonlarla kendine bağlama stratejisinin bir sonucu olarak görünüyor. Ürün bu pazarlama stratejisine uygun olarak içeriğindeki aromalı çeşnide MSG yani Monosodyum Glutamat da içeriyor. MSG, daha çok yeme isteği uyandıran Glutamik asitin çok yoğun bulunduğu yapay bir katkı maddesidir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Patates, Palm Olein yağı ve Ketçap aromalı çeşni bulunduğunu görüyoruz. Üründe patates oranı, yağ oranı veya aromalı çeşninin oranları tüketiciye beyan edilmiyor. Üründe 100 gr.’da 32,7 gr. Yağ bulunduğunu ise besin değerleri tablosundan anlıyoruz – ki bu yağın 15,1 gr.’lık kısmının doymuş yağ olması da üründe kullanılan palm yağının bir sonucu olarak dikkat çekiyor. Üründe trans yağ içeriğinin ise 100 gr. yağda 1 gr.’dan daha az olduğu – mevzuatın izin verdiği ifadeyle Trans yağ olmadığı belirtiliyor.

Ürünü bu kadar yediren, tükettiren veya vazgeçilmez kılan elbette içeriği patates veya palm yağı değil. Ürün içeriğinde birçok katkı maddesi bulunan ketçap aromalı çeşni içeriyor. Bu çeşnide ilk sırada şeker yer alıyor! Çeşni ayrıca galeta unu, tuz ve aroma verici preparatlar içeriyor. Bu preparatlar içeriğinde MSG yanı sıra Disodyum Guanilat ve Disodyum İnosinat yer alıyor. Çeşnide ayrıca asitlik düzenleyiciler, renklendirici ve içeriği bilinmeyen aroma vericiler yer alıyor. Üründe ketçap aroması dışında hangi aroma vericilerin yer aldığı ise bilinmiyor.

Ürünün bu haliyle 150 gr.’lık tek pakette 805,5 kcal enerji içerdiğini söyleyelim. Ürün tek pakette 79,2 gr. Karbonhidrata karşılık 5,8 gr. Lif ile 8,8 gr. Protein içeriyor. Ürün tek pakette 3,9 gr. Şeker – yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar ilave şeker içermektedir. Yani allem ettiler kallem ettiler, cips yerken size yine şekeri de yedirdiler. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Patates, Palm olein yağı, Ketçap aromalı çeşni [Şeker, Galeta unu, Tuz, Aroma verici preparatlar (Kırmızı biber tozu, Soğan tozu), Aroma arttırıcılar (Monosodyum Glutamat, Disodyum Guanilat, Disodyum İnosinat), Asitlik Düzenleyiciler (Sitrik asit, Sodyum Diasetat), Potasyum Klorür, Aroma vericiler, Mısır nişastası, Renklendirici (Paprika ekstraktı), Doğal aroma verici]
🔎Ruffles Ketçap Aromalı Patates Cipsi Besin Değerleri
👉Enerji 805,5 kcal
👉Karbonhidrat 79,2 gr.
👉Yağ 49 gr.
👉Protein 8,8 gr.
👉Lif 5,8 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (150 gr.) ürün için verilmiştir.

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri