Krakerler

Eti Hamburger Aromalı Balık Kraker


Bu kadarı da olmaz dedirten biri ürünü inceleyeceğiz; Eti Hamburger Aromalı Balık Kraker. “Hamburger aromalı derken?” diye soracak olabilirsiniz. İlk kez karşımıza çıkan bu tarz bir aromaya sahip ürünü biz de şaşırarak inceledik. Şaşırtan içeriğiyle bu ürün “öpücük atan balıklar” konseptiyle tanıtılıyor. Üründeki aroma verici oranı da genelde karşılaştığımız gibi bindelik değil, yüzdelik oranlarda ürüne eklenmiştir. Öyle ki; 35 gr.’lık tek pakette %3 oranında yani tam 1 gr. bulunan bu yapay aroma verici kimyasal bileşenin içeriğinde ne olduğunu bilmiyoruz.

Aroma vericinin içeriğindeki bileşeni bilmemekle kalmıyor, bu ürün içeriğindeki aroma vericinin vücuda olası etkilerinden habersiz şekilde tüketiliyor. Tabi burada mevzuat düzenlemesindeki eksiklik ve tüketicinin eksik bilgilendirilmesine vurgu yapmak gerekiyor. Firmalar kullandıkları aroma vericilerin içeriklerini tüketiciye beyan etmek zorunda değil, tabi ki şimdilik. Bu düzenlemenin en kısa zamanda tüketiciyi bilgilendirici şekilde düzenlenmesinin bir tüketici hakkı olduğunu savunuyoruz, net olarak beyan edilmesinin gerekliliğini tekrar hatırlatıyoruz.

Gelelim ürünün içeriğine; sözde tuzlu kraker olarak satılan bu ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Buğday unu, Bitkisel yağlar ve sofra şekeri bulunuyor. Evet, tuzlu kraker olarak satılan bu ürün 100 gr.’da 11 gr. şeker içeriyor – ki bu da 35 gr.’lık tek pakette 3,9 gr. yani yaklaşık 2 tane küp şeker kadar ilave şeker demek oluyor. Üründe ayrıca invert şeker şurubu da bulunduğunu söyleyelim. Üründe bitkisel yağ olarak Eti markasının artık standartlaşan dörtlüsü; Palm, Ayçiçek, Pamuk ve Kanola yağı geliyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 20 gr. yağ içerirken, bunun tam tamına yarısına yakını yani 9,4 gramı doymuş yağdır. Bu da 35 gr.’lık tek pakette 7 gr. yağ demek oluyor. Üründen alınan kalorinin %17,8’inin doymuş yağdan geldiğini de söyleyelim.

Üründe %3 oranında hamburger aroma vericisi bulunduğunu söylemiştik. Bu haliyle üründe tuzdan daha çok aroma verici bulunuyor – ki bu oranın çok da rastlamadığımız kadar yüksek bir oran olduğunu vurgulamak gerekiyor. Ürün bunların yanı sıra; kabartıcı, renklendirici ve un işlem maddesi gibi çeşitli katkı maddeleri içeriyor. Üründe renklendirici olarak paprika ekstraktı bulunuyor – ki burada da ürüne hamburger etine yakın koyu bir renk vermeye çalışmışlar şeklinde anlıyoruz. Ürünün tek pakette 165,5 kcal enerji verdiğini ve 3,2 gr. proteinin yanı sıra 1,3 gr. lif içerdiğini söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Bitkisel yağ (Palm, Ayçiçek, Pamuk, Kanola), Şeker, Kabartıcı (Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Hidrojen Karbonat), Hamburger aroma vericisi (%3), Tuz, Soğan tozu, Renklendirici (Paprika esktraktı), İnvert şeker şurubu, Un İşlem Maddesi (Sodyum Metabisülfit)
🔎Eti Hamburger Aromalı Balık Kraker Besin Değerleri
👉Enerji 165,5 kcal
👉Şeker 3,85 gr.
👉Yağ 7 gr.
👉Protein 3,2 gr.
👉Lif 1,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (35 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri