Barlar

Ülker Hobby


Çok uzun yıllardır raflarda olan ve gerek paketi gerekse tadıyla birçoğumuzun çocukluktan aşina olduğumuz ürünlerden birini inceleyeceğiz; Ülker Hobby. Ürün özellikle basketbol takımlarına yapılan sponsorluklar ve reklam filmleriyle bilinen uzun yıllardır da üretimi devam eden bir üründür. Ürünün güncel içeriğine 25 gr.’lık ambalajlar üzerinden bakacağız.

Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Palm yağı ve Peynir altı suyu tozu bulunuyor. Üründe ilk sırada yer alan sofra şekerinin etkisiyle 100 gr.’da 54 gr. şeker yer alıyor – ki bu da 25 gr.’lık tek adette 13,5 gr. yani yaklaşık 7 tane küp şekere denk geliyor. Diğer bir deyişle yarısından fazlası şeker olan bu üründe ayrıca 8,5 gr. yağ bulunuyor. Daha net ifadeyle 25 gr.’lık ürünün 22 gramı ilave şeker ve palm yağından ibarettir. Üründe bu şeker yüküne karşılık 25 gr.’da yer alan lif miktarı ise sadece 0,7 gr. olarak göze çarpıyor. Bu da Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre alınan şekerin hızla kana karışması anlamına geliyor.

Üründe doymuş yağ oranı da – palm yağı kullanımıyla bağlantılı olarak yüksek görünüyor. Ürün 100 gr.’da içerdiği 34 gr. yağnın tam 26 gramının doymuş yağ olduğu görülüyor. Bu da 25 gr.’lık tek adette 6,6 gr. doymuş yağ anlamına geliyor. Daha net ifadeyle üründen alınan kalorinin tam %42’si doymuş yağdan geliyor – ki bu Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre yüksek bir oran olarak göze çarpıyor.

Peki üründe temel bileşenler olan şeker ve palm yağı haricinde neler var? Ürün %9 oranında fındık ve %3,6 oranında fındık püresi içeriyor. Üründe %4,7 oranında da kakao tozu bulunuyor. Ürün süt içeriği olarak ise %3,3 oranında yağsız süt tozu içeriyor. Ürünün bu haliyle aynı markanın kakaolu fındık kremasından daha yüksek oranda fındık içerdiğini de özellikle söyleyelim. Üründe ayrıca emülgatör olarak soya lesitini ve içeriği bilinmeyen aroma vericiler bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Bitkisel yağ (Palm), Peynir altı suyu tozu, Fındık (%9), Kakao tozu (%4,7), Fındık püresi (3,6), Yağsız süt tozu (%3,3), Emülgatör (Soya Lesitini), Tuz, Aroma vericiler
🔎Ülker Hobby Besin Değerleri
👉Enerji 138,8 kcal
👉Şeker 13,5 gr.
👉Yağ 8,5 gr.
👉Protein 1,2 gr.
👉Lif 0,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek adet (25 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri