Çikolata ve Gofret

Godiva Masterpieces An Assortment of Legendary Chocolates


Önceki günlerde Tuzla’da yer alan bir Migros mağazasında dikkatimizi çeken “ithal çikolata” ifadesi altında satılan Godiva markalı Masterpieces serisinden “An assortment of legendary chocolates” ürününü inceleyeceğiz. Buraya kadar bir problem yok. Godiva bildiğimiz üzere Belçika’nın en bilinen çikolata markalarından biri – ki geçtiğimiz yıllarda Ülker tarafından satın alındığını biliyoruz. Ürün üzerindeki yazılar, görseller, “Belgium 1926” ifadesi ve Migros tarafından düzenlenen “ithal çikolata” reyonunda Belçika’dan ithal edilmiş bir çikolata olarak satılıyor. Fakat gelin görün ki; ürün Ülker ve Ülker’e bağlı firmalardan olan Biskot Bisküvi tarafından İstanbul Silivri ve İstanbul Davutpaşa’daki fabrikalarda üretiliyor. Godiva markasının “efsanevi çikolataları” olarak bilinen üç farklı çeşidi; “Aslan figürlü karamelli sütlü çikolata”, “Kalpli bitter çikolata” ve “Deniz kabuğu şeklindeki fındıklı sütlü çikolata” bulunan ürün 115 gr.’lık paketlerde satılıyor.

Gelelim ürünün içeriğine; ilk olarak ürünün Avrupa ve ABD’ye ithal edilen aynı çeşitlerinde de benzer içeriklere sahip olduğunu söyleyelim. Yurtdışında satılan aynı ürün etiketinde “Product of Turkey – Türkiye’de üretilmiştir.” ifadelerinin yer aldığını da söyleyelim. Etikette dikkatimizi çeken bir diğer bilgi ise “Made in Turkey with non-EU ingredients” ifadesidir – ki bu da üründe kullanılan bileşenlerin Avrupa Birliği dışından temin edildiğini göstermektedir. Aslında buradaki bilgiden dolaylı olarak üründe Belçika çikolatası yer almadığını da söyleyebiliriz.

Peki ürün içeriğinde neler var? Ürün içeriğinde ilk 3 sırada; Şeker, Kakao kitlesi ve Tam yağlı süt tozu bulunuyor. Üründe sütlü çikolatada %31 kakao kuru maddesi yer alırken, bu oran bitter çikolatada %51 oranındadır. Ürün 100 gr.’da 41 gr. şeker içerirken – bu yüksek oranda sofra şekeri, glikoz şurubu ve invert şeker şurubundan gelmektedir. Bu şeker oranına sütten gelen – laktoz da dahildir. Ürün bu şekere karşışık 100 gr.’da 3,5 gr. lif içermektedir. Ürünün ayrıca %2,6 oranında fındık püresi içerdiğini de söyleyelim.

Üründe sütten gelen yağ ile kakao yağının dışında bitkisel ve hayvansal yağ ilaveleri yer alıyor. Buna göre ürün palm, palm çekirdeği ve hidrojenize – yani margarin formunda palm çekirdeği yağı içeriyor. Bunun yanı sıra üründe sade yağ ve tereyağ bulunuyor. Ürünün bu haliyle 100 gr.’da içerdiği 34 gr. yağın 21 gramının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Bu haliyle üründen alınan kalorinin %34 oranında doymuş yağdan geldiğini de hesaplayabiliyoruz. Ürünün bu içerikler dışında emülgatör, nem verici ve asitlik düzenleyici gibi katkı maddeleri içerdiğini belirtelim. Üründe son sırada ise doğal aroma verici olarak vanilya aroma vericisi bulunmaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler; Şeker, Kakao kitlesi, Tam yağlı süt tozu, Kakao yağı, Glikoz şurubu, Bitkisel yağlar (Palm, Palm Çekirdeği, Tam hidrojenize palm çekirdeği), Fındık püresi (%2,6), Sade yağ, Krema, İnvert şeker şurubu, Tereyağı, Nem Verici, Emülgatörler (Soya Lesitini, Bitkisel yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Yağsız süt tozu, Asitlik Düzenleyici (Sodyum Hidrojen Karbonat), Tuz, Doğal vanilya aroma vericisi
🔎Godiva Masterpieces An Assortment of Legendary Chocolates Besin Değerleri
👉Enerji 631,3 kcal
👉Karbonhidrat 60,9 gr.
👉Yağ 39,1 gr.
👉Protein 7,6 gr.
👉Lif 4 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (115 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri