Çikolata ve Gofret

Nestlé 2021 Yeni Yıl Özel Bol Sütlü Çikolata


Öncelikle tüm takipçilerimizin yeni yılını kutluyoruz. 2021’in sizlere başta sağlık olmak üzere, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini temenni ediyoruz. Hastalıklar, salgınlar ve birçok afet ile anılarımızda kötü izler bırakan 2020’ye veda ettiğimiz bugünlerde ilk olarak 2021 temalı bir ürün incelemesiyle karşınızdayız. Nestlé markasıyla üretilen 1927 serisi çikolataların 2021 konseptli bol sütlü çikolatasını inceleyeceğiz.

Üründeki “bol sütlü” ifadesinin mevzuattan kaynaklı bir ifade olduğunu fakat ürün içeriğinde sütten daha “bol” şeker bulunduğunu baştan söyleyelim. Üründe bu haliyle ilk 3 sırada; Şeker, Tam yağlı süttozu ve kakao yağı bulunuyor. Bu içeriğe bağlı olarak etikete de belirtildiği haliyle; ürün içeriğinde %29 oranında kakao kuru maddesi ve %30 oranında süt kuru maddesi bulunduğunu söyleyelim. Ürün içeriğinde sütten gelen laktoz da dahil olmak üzere 65 gr.’da 33,8 gr. şeker bulunduğunu söyleyelim. 100 ml.’de 4,5 gr. laktoz içeren süt içeriğinden – buradaki oranına göre yaklaşık 1 gr. laktoz geldiğini kabul edersek bu ürünün tek pakette 16 tane küp şekere denk ilave şeker içerdiğini söyleyebiliyoruz. Bu da mevzuata göre 25 gr.’lık tek porsiyonda yani bu ürünün yaklaşık 3’te birinde tam 13 gr. yani yaklaşık 6 tane küp şeker kadar ilave şeker bulunduğunu gösteriyor. Bu verilere göre üründen alınan kalorinin yaklaşık %38’inin ilave şekerden geldiğini söyleyelim.

Ürünün yağ içeriğine baktığımızda ise; kakao yağının yanı sıra; sütten gelen yağ ile süt yağı olduğunu da görüyoruz. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 32 gr. yağ içerirken – kakao ve sütten gelen doymuş yağ oranının etkisiyle de 17 gr. doymuş yağ içeriyor. Buna göre ürün 65 gr.’lık tek adette 20,8 gr. yağ içeriyor – ki üründen alınan kalorinin %28’inin doymuş yağdan geldiğini de hesaplayabiliyoruz. Ürün bu içeriklerin yanında emülgatör olarak ayçiçek lesitini ve doğal vanilya aroma vericisi içermektedir. Ürünün tek pakette 5,91 gr. Protein ile 1,7 gr. Lif içerdiğini de söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Şeker, Tam yağlı süttozu, Kakao yağı, Kakao kitlesi, Yağsız süttozu, Süt yağı, Emülgatör (Ayçiçek lesitini), Tuz, Doğal aroma verici (Vanilya)
🔎Nestlé 2021 Sütlü Çikolata Besin Değerleri
👉Enerji 352,3 kcal
👉Şeker 33,8 gr.
👉Yağ 20,8 gr.
👉Protein 5,91 gr.
👉Lif 1,7 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (65 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri