Gündem Özel

Yılın son günü İskenderun limanında 5 bin ton GDO’lu pirinç ele geçirildi.


31 Aralık günü saat 15:00 sularında ajanslara düşen bir haber gıda güvenliğinin ulusal boyuttaki önemini bir kez daha ortaya koydu. Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince İskenderun’da gerçekleştirilen operasyonda piyasa değeri 15 milyon₺ olan 5 bin ton GDO’lu pirinç ele geçirildi. Söz konusu operasyon Alo 136 no’lu ihbar hattınaa yapılan “Türkiye’ye yüklü miktarda genetiği değiştirilmiş pirinç getirileceği” ihbarı üzerine emniyet güçlerinin takibi sonrasında gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmalar üzerine ihbarı doğrular nitelikte bilgi ve belgelere ulaşan emniyet üçleri Rusya’dan İskenderun limanına toplam 5 gemiyle yapılzacak sevkiyatı “riskli” olarak nitelendirdi. Gemi Takip Sistemi aracılığıyla uydu üzerinden izlenen gemiler liman sahasına girişlerin ardından takip edildi. Gemilerdeki pirinçlerin Hatay’da bir antrepoya aktarılması ve yüke ilişkin gümrük beyannamesi açılmasından sonra ekipler harekete geçti. Antrepoda bulunan 5 bin ton pirinçten numune alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Ankara Gıda Laboratuvarına gönderilen ürünler gelen rapor sonrasında ihbarı doğruladı. Gelen raporda incelenen ürünün GDO analiz sonuçlarına uygun olmadığı aktarıldı.

Gerçekleştirilen bu operasyon sonrasında piyasa değeri 15 milyon lira olan 5 bin ton ağırlığındaki çeltiğe el konulurken konuyla ilgili İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde soruşturma başlatıldı. İlerleyen günlerde sevkiyatı gerçekleştiren firmanın yetkililerinin göz altına alınması bekleniyor. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri