Bisküvi ve Kurabiye

Eti Bumbo Dinozor Dünyası


Bugün bir markette bir babanın çocuğuna üç adet almasıyla dikkatimi çeken bir üründen bahsedeceğim; Eti Bumbo Dinozor Dünyası. Ürün çocuklara yönelik görselleriyle ve “Sebzelerle renklendirilmiştir.” ifadesiyle dikkatimi çekti. Sütlü, Kırmızı meyveli ve Tam buğday unlu bisküvi olarak üretilen ürünün 35 gr.’lık paketlerde satıldığını söyleyelim.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Buğday unu, Şeker ve Tam Buğday unu bulunduğunu görüyoruz. Üründeki buğday unu – yani beyaz unun ve ilave sofra şekerinin oranını beyan etmeyen firma; 3. sırada yer alan tam buğday ununun %14,5 oranında bulunduğunu etikette belirtiyor. Bu haliyle üründe %15’ten daha yüksek oranda ilave şeker ve ondan daha da yüksek oranda buğday unu olduğunu anlıyoruz. Yani ürün “tam buğday unlu” bir bisküvi fakat sadece tam buğday unu içermiyor – ki ürün içeriğindeki tam buğday unu oranı %14,5 yani 35 gr.’lık tek pakette 5 gr. düzeyindedir. Ürün kısmen – az miktarda buğday unundan gelen basit şekerin de etkisiyle 100 gr.’da 22 gr. şeker içeriyor. Birçok bisküviye göre nispeten az sayılacak bu oran 35 gr.’lık tek pakette 7,7 gr. yani yaklaşık 4 tane küp şekere denk geliyor. Üründe ilave şekerden gelen kalori oranı ise yaklaşık %19 düzeyinde hesaplanıyor. Üründe sofra şekerinin yanı sıra tatlandırıcı veya nişasta bazlı şeker bulunmuyor.

Üründe bunun yanı sıra; Bitkisel yağ olarak Eti markasıyla artık özdeşleşen dörtlü – Ayçiçek, Palm, Pamuk ve Kanola yağları bulunuyor. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 15 gr. Yağ içeriyor – ki bunun da 4,2 gr.’lık kısmının doymuş yağ olduğunu söyleyelim. Bu da 35 gr.’lık tek pakette şekerden daha az oranda – 5,3 gr. yağ bulunduğunu gösteriyor. Üründen alınan kalorinin %8,5 oranında doymuş yağdan geldiğini hesaplanıyor.

Üründeki diğer içeriklere bakıldığında renklendirici olarak kırmızı pancar suyu konsantresi ve siyah havuç suyu tozu kullanıldığını görüyoruz. Üründe yağsız süt tozu ile kırmızı meyve – çilek ve ahududu tozları bulunuyor. Bu bileşenlerin %1 ve altında oranlarda üründe yer aldığını söyleyelim. Ürün koruyucu veya yapay renklendirici içermiyor fakat üründe içeriği bilinmeyen yapay aroma vericiler bulunuyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Buğday unu, Şeker, Tam buğday unu (%14,5), Bitkisel yağ (Ayçiçek, Palm, Pamuk, Kanola), Renklendiriciler (Kırmızı Pancar Suyu Konsantresi, Siyah Havuç suyu tozu), Mısır nişastası, Yağsız süt tozu (%1), Kırmızı Meyve Tozu (Çilek, Ahududu), Kabartıcılar (Sodyum Hidrojen Karbonat, Amonyum Hidrojen Karbonat, Sodyum Asit Pirofosfat), Aroma vericiler, Tuz.
🔎Eti Bumbo Dinozor Dünyası Besin Değerleri
👉Enerji 154,7 kcal
👉Şeker 7,7 gr.
👉Yağ 5,3 gr.
👉Protein 2,4 gr.
👉Lif 1,3 gr.
📌Not: Besin Değerleri tek paket (35 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri