Gündem Özel

Koç Holding iştiraklerinden Tat Gıda bünyesindeki Sek Süt’ün satışı gerçekleştirildi.


Son dönemlerde artan yem fiyatları ve süt sektöründeki sıkıntılar birçok farklı platformda konuşulurken, bu durum etiket fiyatlarına da yansımaya başlamıştı. Özellikle üretim aşamasında üreticinin sıkıntılarının son tüketiciye de yansımaya başlayan bugünlerde; Koç Holding iştiraklerinden Tat Gıda bünyesindeki Sek Süt’ün satışı dikkat çekti. Daha önce de et sektöründeki yatırımlarını sonlandıran Koç Holding, 1997 yılından bu yana bünyesinde bulunan Sek Süt’ü de böylelikle elinden çıkararak etten sonra süt sektöründen ayrılmış oldu.

Tat Gıda’dan konuyla ilgili yapılan açıklamada; “CLA Süt ev Süt Ürünleri Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile şirketimiz arasında şirketimizin süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlıkların devredilmesine ilişkin bir varlık sözleşmesi imzalanmıştır.” ifadelerine yer verildi. Anlaşma ile Bursa’daki Mustafakemalpaşa Üretim Tesisi ve Aydın’daki Söke Üretim Tesisi ile bu tesislerin üzerinde bulunduğu gayrimenkuller, söz konusu tesislerde bulunan makine ve ekipmanlar, süt ve süt ürünleri iş koluyla ilgili Sek markası dahil tüm fikri haklar Çallı Gıda bünyesine geçti.

Geçen yıldan bu yana devam eden görüşmeler sonucu Sek’in satış bedeli KDV hariç 240 milyon lira oldu. Sek Süt 1963 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı bir kamu iktisadi teşebbüsü olarak kurulmuştu. 1968 yılından 1995 yılına kadar bu şekilde faaliyetlerini sürdüren Sek, Türkiye’de ilk pastörize sütü ve ilk homojenize edilmiş yoğurdu üretti. 1997 yılında Koç Holding’in çoğunluk hissesini aldığı Sek’te 370 kişi istihdam ediliyor.

Sek’i alan Çallı Gıda ise 50 seneyi aşkın bir süredir gıda pazarına farklı kollarda tedarikçilik yapıyor. 1965 yılında Erenköy’de kurulan firmanın başında Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı bulunuyor. Çallı Gıda’nın bünyesinde Meysüt, Milkon ve Milay Süt markaları ve tesisleri bulunuyor. Sek’i alan Çallı Gıda’nın sahibi olduğu CLA Süt ve Süt Ürünleri firması da 5 Ocak 2021 tarihinde kuruldu. Harun Çallı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü CLA’nın 1 milyon TL sermayesi bulunuyor.

Sek Süt 2018 yılının Eylül ayında büyük yankı uyandıran “Patlayan Süt” ile Gıda Dedektifi hesaplarında yer almıştı. Tek bir parti numarasının cezvede ısıtılırken patlaması şikayeti sonrasında yaptığımız canlı yayında da aynı parti numaralı sütün patladığını ortaya koymuştuk. Firmadan yapılan “Süt patlayabilir” açıklamasına rağmen o günden sonra aynı markanın herhangi bir parti sütünde patlama gerçekleştiğine dair şikayet almadık. O dönemde ülkemizde ve dünyada meydana gelen şarbon vakaları sebebiyle sütlere bir çeşit kimyasal karışmış olabileceğine dair şikayetimiz de Tarım Bakanlığı tarafından işleme alınmış fakat sonucuyla ilgili bize veya kamuoyuna bir açıklama yapılmamıştı.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri