Eritme Peyniri

President Cheddarlı Yarım Yağlı Eritme Peyniri


Piyasada pek çok farklı isimde ve çeşitte alternatifine rastladığımız eritme peynirlerinden President Cheddarlı Krem Peyniri inceleyeceğiz. President, Fransa’da bilinen ve Türkiye’ye yine Fransız sermayeli Lactalis firmasına bağlı faaliyet gösteren Ak Gıda tarafından getirilen bir marka. İnceleyeceğiz ürün ise Türkiye menşeli bir ürün olup, Ak Gıda’nın İzmir fabrikasında üretildiği görülüyor. Aynı fabrikada İçim markalı ürünler de üretiliyor. Ürün 270 gr.’lık paketlerde satılıyor. Ürün yasal olarak yarım yağlı eritme peynir kategorisinde olmasına rağmen, ambalajın ön yüzünde eritme peyniri ifadesi yerine “krem peynir” ibaresi yer alıyor.

Ürün içeriğine baktığımızda eritme peynirlerinin en önemli iki özelliğini görüyoruz. Üründe temel bileşen olarak süt değil, daha önce üretilmiş ve üretim tarihi tarafımızca bilinmeyen peynirler ve emülsifiye edici tuzlar yer alıyor. Ürün temelde Cheddar peyniri ve sırasıyla Kaşar peyniri ve Beyaz peynir karışımı içeriyor. Üründe Cheddar peyniri oranı %24 olarak beyan ediliyor fakat diğer peynirlerin yüzdesel oranları verilmiyor. Üründe ayrıca peyniraltı suyu tozu ve Emülsifiye edici polifosfatlar ve sodyum fosfatlar yer alıyor.

Ürün bu haliyle 100 gr.’da 15,1 gr. yağ ve 12,6 gr. protein içeriyor. Bu haliyle ürün 30 gr.’lık tek porsiyonda 60,6 kcal enerji veriyor. Ürünün tek porsiyonunda peynirlerden gelen 4,5 gr. yağ ve 3,8 gr. protein bulunuyor. Üründe ayrıca 103,5 mg. kalsiyum yer alıyor. Ürünün tuz oranı ise 100 gr.’da 1 gr. olarak veriliyor. Üründe koruyucu, renklendirici ya da aroma verici herhangi bir ilave bileşen yer almıyor. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Cheddar peyniri (%24), Kaşar peyniri, Beyaz peynir, Peyniraltı suyu tozu, Emülsifiye edici tuzlar (Polifosfatlar, Sodyum fosfatlar)
🔎President Cheddarlı Krem Peynir Besin Değerleri
👉Enerji 60,6 kcal
👉Karbonhidrat 1,2 gr.
👉Yağ 4,5 gr.
👉Protein 3,8 gr.
👉Kalsiyum 103,5 mg.
📌Not: Besin Değerleri tek porsiyon (30 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri