Sütlü Tatlı ve Toz

Karaköy Gülloğlu Antep Fıstıklı Kuru Baklava


Bu akşam bir Denetle takipçisinin şikayeti sonrasında gündeme gelen Karaköy Güllüoğlu Antep Fıstıklı Kuru Baklavayı inceleyeceğiz. Şikayette 1 kg. fiyatı olarak 140₺ ödeyen takipçimize 900 gr.’lık paketlerde ürün geldiği ve tartıldığında da ürünün 1 kg.’dan daha az olduğunun anlaşıldığı görülüyordu. Bu kapsamda firma yayınlarımıza durumun sehven olduğuna dair açıklamalar bırakmış olsa da; gerek ürün etiketindeki bu gramaj yanılgısı, gerekse ürünün üretim tarihi ve parti no gibi bilgilerinin yer almaması adına durumun mevzuata aykırı olduğu açıktır. Biz şimdi hazır etiket bilgileri tarafımızda mevcutken, özellikle glikoz şurubu içermemesi yönüyle dikkat çeken bu ürünün içerik ve besin değerlerini inceleyeceğiz. Ürün 900 gr.’lık paketlerde – sehven satılıyor. Ürünün tek paketinde 24 dilim baklava yer alırken, tek bir baklava ortalama 40 gr. gelmektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Sofra şekeri, Sade yağ ve Antep fıstığı olduğunu görüyoruz. Üründe Pancar şekeri olarak yazılmış olsa da; ilk sırada Sofra şekeri olduğunu söyleyelim. Ürün bu haliyle 100 gr.’da 32,8 gr. şeker içeriyor. Bu da 40 gr.’lık tek bir adet baklavada 13 gr. ilave şeker- yani yaklaşık 6 tane küp şekere denk geliyor. Ürün etiketinde yazan haliyle 150 gr.’lık tek porsiyon – yani yaklaşık 4 tane baklava ise 50 gr. yani yaklaşık 25 tane küp şekeri birden içeriyor. Buna göre tek bir baklavayı şekersiz bir çayla yiyen bir kişi çayına yaklaşık 6 tane küp şeker atmış kadar oluyor. Üründeki bu şeker yüküne karşılık lif oranı ise 100 gr.’da 1,3 gr. olarak göze çarpıyor – ki bu da 40 gr.’da 0,5 gr. olarak hesaplanıyor. Yani kana hızla karışan ve liften yoksun olarak kan şekerini – tek adetle bile yükseltebilecek bir üründen bahsediyoruz.

Üründe bitkisel yağ veya palm yağı gibi tartışmalı içerikler yer almıyor. Ürün hayvansal yağların en değerlisi olarak bilinen sade yağ içeriyor – ki bu da 100 gr.’da 17,7 gr. yağ içeren üründe doymuş yağ oranının 9 gr.’dan yüksek olmasını beraberinde getiriyor. Üründen alınan kalorinin bu haliyle %20’sinin doymuş yağdan geldiğini belirtelim. Üründe ayrıca %14 oranında antep fıstığı da bulunuyor – ki bu da tek adet baklavada 5,6 gr. antep fıstığı bulunduğuun gösteriyor.

Üründe koruyucu veya ilave bir katkı maddesi görülmüyor. Firma da ürünlerin günlük üretildiğini söylüyor fakat ürün etiketlerinde üretim tarihi yer almadığı için bunu teyit edemiyoruz. Üründe bu haliyle 40 gr.’lık tek adette 159 kcal bulunduğunu belirtelim. Ürünün tek adette içerdiği 1,8 gr. proteinin ise çoğunlukla antep fıstığından geldiğini de söyleyelim. #NeYediğiniziBilin

Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri