Sakız ve Şekerleme

Tipitip Balonlu Sakız Tadında Şekersiz Tatlandırıcılı Sakız


Çocukluğumuzda papyonlu, sakin mizaçlı ve efendi mi efendi bir Tipitip vardı. İçeriğinde bu kadar katkı maddesinin olmadığı bir sakızın sevimli karakteri olan Tipitip, eğlenceli karikatürleriyle bizi güldürürdü. Ayrıca o zamanlar çiğnediğimiz sakızlar – tam olarak içeriğini öğrenme şansımız olmasa da – balonlu sakız tadında değil, bizzat balonlu sakızdı. Sonra o efendi Tipitip gitti, yerine daha hareketli, yerinde duramayan, burnu gibi gözleri de büyümüş ve hafif de “dağıtmış” bir karakter oturtuldu. O zamanlar yerli bir şekerleme firması olan Kent Gıda tarafından üretilen Tipitip, artık Mondelez International tarafından üretilmektedir. Tipitip’i o zamanlar üreten şekerleme markası Kent de zaten artık yerli bir firma değil, Mondelez International’a bağlı bir markadır. Yeni nesil Tipitip Tatlandırıcılı Sakızı inceliyoruz. Ürün 27 gr.’lık 14’lü paketlerde satılıyor.

Ürüne baktığımızda ilk dikkatimizi çeken “Balonlu sakız tadında” ifadesi oluyor. Tabi bu ifade aklımıza hemen aroma vericileri getiriyor – ki ürün etiketinde de üründe yapay karışık meyve aroması ile yapay mentol aroması olduğunu anlıyoruz. Ürün etiketindeki bir diğer dikkat çekici ibare de – şekersiz tatlandırıcılı sakız ibaresidir. Baktığımızda ürün içeriğinde sofra şekeri veya nişasta bazlı şeker bulunmamakta olup, çeşitli tatlandırıcılarla tatlandırıldığı anlaşılmaktadır. Ürün sırasıyla sorbitoller, maltitoller ve sukraloz içermektedir. Peki nedir bu sorbitoller ve maltitoller? Sorbitol ve Maltitolün bazı meyvelerde bulunan – fakat ticari olarak glikoz şurubundan üretilen bir tür şeker alkolü olduğunu söyleyelim. Sorbitol veya Sorbitol şurubu olarak iki farklı çeşidi bulunan bu tatlandırıcıların bu üründe hangi çeşidinin kullanıldığı net olarak beyan edilmiyor. Tabi alkol demişken, aklınıza sarhoşluk veren etil alkol benzeri bir bileşen gelmesin. Şeker alkollerinin “alkol” olarak sınıflandırılması teknik olarak içeriğinde hidroksil grubu bulunan bileşikler olmasından kaynaklıdır. Sorbitol ve Maltitol kaynaklı şeker alkollerinin çeşitli İslam ülkelerinde Helal kategorisinde olduğunu da ayrıca söyleyelim. Sorbitolün ayrıca hacim arttırıcı özelliği olduğunu ve bir dipnot olarak fruktoza benzer şekilde metabolizee edildiğini ekleyelim. Ürün bunların yanı sıra; şekerden 600 kat daha tatlı olan sukraloz içermektedir. Bu haliyle tek paket ürün 17,3 gr. karbonhidrat – tamamı şeker alkolü içermektedir.

Üründe ayrıca Emülgatörler, Nem verici, Renklendirici ve Asitlik Düzenleyici gibi katkı maddeleri olduğunu belirtelim. Üründe yer alan Emülgatörler içeriğinde bulunan lesitinin kaynağı belirtilmemiş olup, yağ asitlerinin mono ve digliseritlerinin bitkisel mi yoksa hayvansal kaynaklı mı olduğu da beyan edilmemiştir. Üründe ayrıca bitkisel yağ olarak palm çekirdeği yağı da bulunduğunu ve 100 gr.’da 0,8 gr. yağ içerdiğini belirtelim. Ürün üzerinde – tatlandırıcıların etkilerinden dolayı “Aşırı tüketimi laksatif etki yapabilir” uyarısı yer almaktadır. Sonuç olarak sakız olarak tüketilen ve yeri geldiğinde saatlerce ağzınıza çiğnediğiniz bu üründe de katkı maddeleri, yapay tatlandırıcı türevleri ve içeriğini bilmediğiniz aroma vericiler yer almaktadır. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tatlandırıcılar (Sorbitoller, Maltitoller, Sukraloz), Sakız mayası, Nem verici (Gliserol), Aroma vericiler, Emülgatörler (Lesitinler, Yağ asitlerinin mono ve digliseritleri), Renklendirici (Antosiyaninler), Bitkisel yağ (Palm çekirdeği), Asitlik Düzenleyici (Sitrik asit)
🔎Tipitip Balonlu Sakız Tadında Tatlandırıcılı Sakız Besin Değerleri
👉Enerji 43,5 kcal
👉Karbonhidrat 27,3 gr.
👉Yağ 0,22 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Yoktur
📌Not: Besin Değerleri tek paket (27 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri