Sakız ve Şekerleme

Vivident Xylit Damla Sakızı Aromalı Tatlandırıcılı Sakız


Özellikle kasa kenarlarında çokça görünen ve başta çocukların ve tabii ki yetişkinlerin tükettiği ürünlerden biri olan sakızları incelemeye devam ediyoruz. Bu kez Vivident Xylit markalı Damla Sakızı aromalı ürünü inceleyeceğiz. Ürün 67 gr.’lık kutularda satılıyor. Üründe şeker bulunmuyor fakat kalorisi olan yapay tatlandırıcılar ve ksilitol içeriyor. Ürün bu haliyle tek pakette tatlandırıcılardan gelen 118,6 kcal enerji içermektedir.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk 3 sırada; Tatlandırıcılar, Sakız mayası, Stabilizör yer alıyor. Bu haliyle ürünün temel bileşeninin tatlandırıcılar olduğunu söyleyelim – ki bunlarda da ilk 3 sırada; Sorbitoller, Maltitoller ve Ksilitol bulunuyor. Üründeki Ksilitol oranı %4 olarak belirtiliyor – ki bu da üründeki tatlandırıcılar içinde Sorbitol ve Maltitol oranının toplam yaklaşık %90 oranında olduğunu gösteriyor. Bir önceki paylaşımda da detaylarıyla bahsettiğimiz gibi Sorbitoller ve Maltitoller glikoz şurubundan üretilen yapay tatlandırıcılar olup, aynı zamanda düşük de olsa kalori değeri de olan şeker alkolleridir. Üründe bu üç tatlandırıcının yanı sıra Aspartam ve Asesülfam Potasyum gibi yapay kimyasal tatlandırıcılar da yer almaktadır.

Damla sakızı aromalı bu üründe “aroma vericiler” adı altında içeriğini bilmediğimiz yapay aroma vericilerin yanı sıra; doğal nane aroması olduğunu da yine içerik beyanından anlıyoruz. Ürün bunların yanında emülgatör olarak soya lesitini ve E kodu ile belirtilerek açıkça beyan edilmeyen oktenil süksinik asit içeriyor. Süksinik asit kehribarda yer almakta olup, kehribar ruhu olarak da bilinen – insan sağlığına etkileri tam olarak bilinmeyen bir bileşendir. Üründe ayrıca antioksidan olarak BHT ile Parlatıcı olarak Karnauba mumu bulunmaktadır – ki bu bileşenler de içeriğe E kodlarıyla yansıtılmış, açıkça beyan edilmemiştir. Üründe dikkatimizi çeken bir diğer içerik ise Yenilebilir sığır jelatinidir. Genellikle yumuşak şekerlemelerde görmeye alıştığımız bu bileşeni ilk kez bir sakızda rastlıyoruz. Üründeki oranı bilinmeyen sığır jelatiniyle ilgili herhangi bir helal beyanı da etiket üzerinde yer almamaktadır. Üründeki ana bileşenin – tatlandırıcıların menşe ülkesinin Türkiye olmadığı da ayrıca etikette belirtilmektedir. #NeYediğiniziBilin

🔎İçindekiler: Tatlandırıcılar (Sorbitoller, Maltitoller, Ksilitol (%4), Mannitol, Aspartam, Asesülfam Potasyum), Sakız mayası, Stabilizör (Gliserol), Aroma vericiler, Doğal nane aroma vericisi, Yenilebilir sığır jelatini, Emülgatörler (Soya Lesitini, Gam arabikle modifiye edilmiş oktenil süksinik asit), Antioksidan (BHT), Parlatıcı (Karnauba mumu)
🔎Vivident Xylit Damla Sakızı Aromalı Sakız Besin Değerleri
👉Enerji 118,6 kcal
👉Karbonhidrat 47,5 gr.
👉Yağ 0,06 gr.
👉Protein Yoktur
👉Lif Bilinmiyor
📌Not: Besin Değerleri tek paket (67 gr.) ürün için verilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri