Editoryal İçerik, Gıda Takviyesi, İlave Şekersiz, Özel İnceleme

BEE’O Kudret Narı Kırmızı Ginseng Propolis Shot


Daha önce farklı çeşitlerini incelediğimiz Anadolu Propolisi bulunan BEE’O markalı ürünlerden Shot isimli özel ürünü inceleyeceğiz. Ürün 50 ml.’lik tek içimlik kutularda satılmakta olan; sırasıyla Kudret Narı, Kırmızı Ginseng ve Propolis içeren bir karışımdır. Ürün içeriğinde ilave şeker, tatlandırıcı, koruyucu veya renklendirici gibi katkı maddeleri yer almamaktadır. Ürün İTÜ Arı Teknokent’te geliştirilmiş ve yerli arı ürünleri kullanılmıştır.

Ürün içeriğine baktığımızda ilk olarak karşımıza Ham Bal ve Nar Suyu çıkmaktadır. İçeriğinde ilave şeker veya tatlandırıcı bulunmayan ürün; Ham Bal ve Nar suyu ile tatlandırılmıştır fakat ürün etiketinde bu iki bileşenin oranları belirtilmemektedir. İçerik sıralamasından anladığımız üzere her iki bileşenin ürün içeriğinde toplam %86’lık payı olduğunu görmekteyiz. Bu da basit bir hesaplamayla ürünün yarısına yakınının Ham Bal olduğunu ortaya koymaktadır.

Ürüne ismini veren ve mevzuata göre etikette oranları belirtilmesi zorunlu olan maddeler ise bu iki temel bileşenin ardından sıralanmaktadır. Buna göre ürün %10 oranında Kudret Narı, %3 oranında Kırmızı Ginseng ve %1 oranında Saf Propolis içermektedir. Üründe yer alan Kudret Narının anti diyabetik etkisi, anti ülser etkisi, yara iyileştirici etkisi ve kudret narı yağının harici kullanımda yaralar ve doku bozuklukları üzerindeki olumlu etkileri çeşitli bilimsel yayınlara konu edilmiştir. Özellikle yayınlar Kudret Narının ülser, reflü ve gastrite karşı olumlu etkilerinden bahsetmektedir.

Kudret Narının anti diyabetik etkisi, anti ülser etkisi, yara iyileştirici etkisi ve kudret narı yağının harici kullanımda yaralar ve doku bozuklukları üzerindeki olumlu etkileri çeşitli bilimsel yayınlara konu edilmiştir.

Öznur GK, Ülkü YG. Yara iyileşmesinde kudret narının etkisi, Spatula DD cilt 7 sayı 2, 2017

Üründe yer alan diğer bir bileşen ise; Kırmızı Ginseng’tir. Panax Ginseng olarak bilinen ginseng türünün köklerinden elde edilen kırmızı ginseng ile ilgili yapılan araştırmalar antidepresan etkisinden nörolojik fonksiyonlara olumlu etkilerine, karaciğerin korunmasından öğrenme kabiliyetini geliştirdiğine kadar geniş yelpazede etkileri araştırmalara konu olmuştur. Yeterli veri olmadığından dolayı hamilelik ve emzirme dönemi ile pediatrik gruplarda kullanımı konusunda bir hekime danışmakta fayda vardır. Üründe %3 oranında yer alan kırmızı ginseng tek kutuda yaklaşık 1,5 ml. bulunmaktadır.

Gelelim propolise. Daha önce birçok farklı ürün çeşidinde konu ettiğimiz propolis de üründe yer almaktadır. Tek kutuda 0,5 ml. bulunan propolis kovanda balmumu ile karışık halde bulunan, arıların bitki sap ve tomurcuklarından topladığı reçinemsi bir maddedir. Temel görevi kovandaki temiz ortamı sağlamak ve sürdürmektir. Propolis bu kovandan elde edildiği haliyle vücut tarafından sindirilemezken, insan tüketimine uygun hale getirilmesi için özütlenmesi gerekmektedir. Doğru özütleme teknikleriyle üretilen propolis yüksek oranda antioksidan içeren, doğal bir koruyucu haline gelmektedir. Bu kapsamda BEE’O’nun Anadolu’dan sözleşmeli arıcılık modeliyle topladığı propolisleri İTÜ ARI Teknokent’te AR-GE çalışmalarıyla geliştirdiği ödüllü özütleme yöntemiyle özütlediğini de hatırlatalım. #NeYediğiniziBilin

Bu bir Advertorial yayınıdır. Advertorial yayınlarımız, firmaların talepleri doğrultusunda belirlenen ürünlerin marketlerde/eczanelerde tarafımızca bizzat tespit edilerek incelenmesiyle oluşturulmaktadır. Advertorial yayınlarımız Gıda Dedektifi’nin bir gelir modeli olup, ücret karşılığında hazırlanmakta, tarafsız ve bağımsız yayıncılık ilkesinden ayrılmadan takipçilerimize ulaştırılmaktadır.

gıda dedektifi
Yorum Yazabilirsiniz;


Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri