Gündem Özel

Çin’de üretilen dondurmada koronavirüs tespit edildi!


Dün ajanslara düşen bir haber hem dünyada hem de ülkemizde yankı uyandırdı. Çin’in Tianjin kentinde üretilen dondurmalardan alınan üç numunede yeni tip koronavirüs tespit edildiği bildirildi. Tianjin Daqiaodao Food Co. adlı firma tarafından üretilen dondurmalardan alınan örnekler üzerinde yapılan incelemeler sonucu dondurma örneklerinde koronavirüs pozitif çıktı.

Yurtdışında konuyla ilgili yapılan detaylı haberlere göre, yapılan ilk testlerde üç adet dondurmada koronavirüs pozitif çıkması sonrasında 13. gündeki ilk testin de pozitif çıkması üzerine fabrika karantinaya alındı. Kapatılan tesiste üç çeşit dondurmada inceleme yapıldı. Araştırma sonunda 9300 adet çilek aromalı dondurma, 9700 adet taro aromalı ve 9600 adet çikolata aromalı dondurma üretildiği tespit edildi. Üretilen tüm ürünlere el konurken, şirketin 1.662 çalışanı karantina altına alınarak nükleik asit testine tabi tutuldu. Çalışanlardan 700’ünün koronavirüs testi negatif çıkarken, kalan 962 kişinin testleri henüz açıklanmadı. Ayrıca fabrikada üretilen dondurmalardan 1.812 adedinin Çin’deki diğer şehirlere dağıtıldığı belirtildi. Üretilen dondurmalarda kullanılan süt tozlarının Yeni Zelanda’dan, peyniraltı suyunun ise Ukrayna’dan ithal edildiği tespit edildi ve bu ithalat süreciyle ilgili de inceleme başlatıldı. Geçtiğimiz haftalarda da Çin’in Pekin şehrinde ithal somonu kesmek amacıyla kullanılan bir kesme tahtasında koronavirüs tespit edilmişti.

Soğukta bulunduğu için virüs daha uzun süre tespit edilebilir. Bugüne kadar dünyada gıda ile geçiş tespit edilmedi.

prof. dr. ateş kara

Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara sosyal medya hesabı üzerinden; “Çin’de dondurmada koronavirüs tespit edilmesi büyük olasılıkla üretim sırasında koronavirüs pozitif birisinden bulaş olması ile ilgili olabilir. Soğukta bulunduğu için virüs daha uzun süre tespit edilebilir. Bugüne kadar dünyada gıda ile geçiş tespit edilmedi. Ayrıca tespit edilen virüsün hastalık yapabilecek bir virüs mü yoksa virüsün bir parçası mıı olduğu da bilinmiyor. Bunu değerlendirmek mümkün değil ancak virüs bile olsa bugüne kadar gıda ile geçiş gösterilmedi” açıklamasında bulundu.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri