Gündem Özel

Tarım ve Orman Bakanlığı paketli ve paketsiz seyyar ekmek satışına yasak getirdi!


Dün tarihli olarak onaylanan ve bugün ulusal basında yer bulan “Konutta Ekmek Üretimi Talimatı” genelgesi özellikle son maddesiyle dikkat çekti. Genelge kapsamında temelde “evde ekmek üretimine” yönelik düzenlemeler yer alırken; son maddede her türlü ekmek üretiminin – paketli veya paketsiz olması fark etmeksizin – seyyar şekilde satışına yasaklama getirildi. Genelgeye göre; “Pazar dışında, seyyar araçlarda, manav, kasap ve sokaklarda ambalajlı veya ambalajsız ekmek, ekmek çeşitleri, diğer ekmek çeşitleri ve sade pide satışına izin verilmemesi” maddesi yer aldı.

Genelge temel olarak evde ekmek üretimine ve satışına yönelik düzenlemeler içerse de; “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında yürütülen iş ve işlemler kapsamında” ifadesiyle konutta üretilen ekmeklere yönelik düzenlemelerin yanı sıra son iki maddede; konut dışında üretilen işletmeler için de hükümler belirlemekte ve son olarak da “Pazar dışında, seyyar araçlarda, manav, kasap ve sokaklarda ambalajlı veya ambalajsız ekmek, ekmek çeşitleri, diğer ekmek çeşitleri ve sade pide satışına izin verilmemesi” maddesi yer almaktadır.

Bu çerçevede son dönemde yeni büfe açılması yönünde önüne engel konan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Halk Ekmek tarafından geçtiğimiz haftalarda faaliyete başlayan seyyar araçlarla ekmek satışı da kısıtlanmış olmaktadır. Yayınlanan genelge ile birlikte artık pazarlar dışında seyyar araçlar ve mobil araçlar ile manav, kasap ve sokaklarda ambalajsız veya ambalajlı ekmek, diğer ekmek çeşitleri ve pide satışı yapamayacak.

Dün seyyar ekmek satışıyla ilgili sosyal medyada yer alan genelgeye ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Mobil ekmek satışını yasaklayan bir uygulamanın söz konusu olmadığı açıklanmıştır. İstanbul Halk Ekmek satışını yasaklanmadığı belirtilmiştir.Comments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri