Gündem Özel

Nar ekşisi görünümlü ürünlere yasak geliyor! Nar Aromalı Sos, Nar Ekşili Sos, Narlı Sos vb. ürünleri yasaklayan yönetmelik taslağı görüşe sunuldu.


Geçtiğimiz yıllarda çoğu zaman dikkat çekmek üzere incelemelerde bulunduğumuz, içeriğinde glikoz şurubundan potasyum sorbata kadar çeşitli katkı maddeleri bulunmasına rağmen nar ekşili sos, narlı sos veya nar aromalı sos gibi isimlerle raflarda yer alan ürünlere yönelik tüketici farkındalığı sonunda bakanlığı da harekete geçirdi. Önckei gün yayınlanan yönetmelik taslağıyla nar ekşisi ürünlerinde nar, nar suyu ve nar suyu konsantresi dışında herhangi bir bileşen eklenmesi yasaklanıyor. Yönetmelik hayata geçerse 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve artık raflarda nar ekşisi görünümlü ürünler yer almayacak.

“Nar ekşisine nar, nar suyu ve nar suyu konsantresi dışında gıda bileşeni eklenemez ve nar ekşisi olmadığı halde nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos gibi benzeri isimlerle üretilemez.

türk gıda kodeksi yönetmeliği’nde deeğişiklik yapılmasına dair yönetmelik taslağından alıntıdır.

Yönetmelik taslağında konuyla ilgili olarak; “Nar ekşisine nar, nar suyu ve nar suyu konsantresi dışında gıda bileşeni eklenemez ve nar ekşisi olmadığı halde nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos gibi benzeri isimlerle üretilemez.” ifadelerine yer verildi. Yönetmelik 19.2.2020 tarihli ve 31044 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nin 9. maddesine eklenerek yürürlüğe girecek. Aynı yönetmelikte ayrıca alkollü içki ve kokteyllerde Tersiyer Bütil Alkol kullanımına kısıtlama getirildi. Yönetmelikte konuyla ilgili olarak; “Uluslararası kabul görmüş kokteyl, alkollü içki ve bunların aromaları ile denatüran madde olsa bile tersiyer bütil alkol, alkollü içkilerde aroma verici madde ya da bileşen olarak eklenemez ve ürün isimlendirilmesinde kullanılamaz.” ifadeleri yer aldı.

Nar Ekşili soslarla ilgili geçen yıllarda yaptığımız yayınlarda özellikle nar ekşisi görünümlü nar aromalı sosların içeriklerini sizlere açıklamıştık. 2017’den bu yana çeşitli vesilelerle yaptığımız bu farkındalık çalışmaları kapsamında nar ekşisi görünümlü bu ürünlerde az oranda nar suyu veya nar suyu konsantresi bulunduğunu, bazı ürünlerin ise nar yerine nar aroma vericisi içerdiğini belirtmiştik. Ürünlerin ayrıca; Koruyucu olarak Potasyum Sorbat ve Renklendirici olarak da Amonyum Sülfit Karamel gibi tartışmalı katkı maddeleri içerdiğini de vurgulamıştık. Oluşan farkındalık sürecinde tüketicilerin bilinçlenmesine paralel olarak bakanlığın böylesi bir yönetmelik çıkarması da bu bilincin ve birilerini rahatsız etse de; topluma fayda sağlayan farkındalığın kaçınılmaz bir sonu olarak karşımıza çıkmaktadır. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri