Gündem Özel

İngiltere’de kasa kenarlarında abur cubur satışına da yasak geliyor!


Son dönemlerde özellikle obeziteye karşı yaptığı düzenlemelerle dikkat çeken İngiltere geçtiğimiz haftalarda bu düzenlemelere bir yenisini daha ekledi. Özellikle çocuklarda artan obezite vakalarının önüne geçmek adına sert düzenlemeler yapılan ülkede son olarak marketlerdeki abur cubur satışlarına çeşitli kısıtlamalar getirildi. Buna göre Nisan 2022’den itibaren zorunlu olmak üzere İngiltere’deki marketlerde abur cuburların kasa kenarlarında satılması ve “1 Alana 1 Bedava” tarzında teşvik edici promosyonların yapılması yasaklandı. Düzenlemeyle birlikte ayrıca fast food restoranlarında ve lokantalarda ücretsiz meşrubat verilmesi veya sınırsız içecekli menü satışları da yasak kapsamına alındı.

Obeziteye sebebiyet verdiği artık tüm dünyada kabul edilen yüksek yağlı ve yüksek şekerli yiyecek ve içeceklerin teşvik edilmesi veya özendirilmesine yönelik benzer uygulamalar da yasak kapsamında değerlendirilecek. Marketlerde satışa konu olan çikolatalar, şekerlemeler, cipsler, meşrubatlar, şekerli meyveli içecekler, kekler, pastalar, pudingler, bisküvitler, meyveli yoğurtlar ve pizzalar ile hazır yemekler söz konusu yasak kapsamında yer alacak. Bu düzenlemeler İngiltere’deki sivil toplum kuruluşları tarafından bir “cezalandırma” yöntemi olarak görülmekten ziyade; sağlıklı ürünlerin teşvik edilmesi yönünde bir fırsat olarak görülüyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de buna benzer düzenlemelerin yakın zamanda yürürlüğe gireceğine inanıyoruz. Başta toplumsal talepler sonrasındaysa devletin bu taleplere karşılık yapacağı mevzuat düzenlemeleriyle ülkemizde artmaya devam eden obezite oranlarına – daha fazla geç olmadan – dur dememiz gerekiyor. Çocuklara yönelik abur cubur reklamlarının çocuk programlarında ve kanallarında kısıtlanması, hediye ve promosyonların yasaklanması ve okul kantinlerindeki düzenlemeler bunların bir adımı olarak görülse de – bunların uygulamasında firmalar ve kurumlardan gelen baskılar, mevzuata aykırı uygulamalar ve yasaları görmezden gelen satışlar daha ciddi ve yaptırım içeren denetimlerle denetlenmelidir. #NeYediğiniziBilinComments are Closed

Teknoloji Çözüm Ortağı: Vero Bilgi Teknolojileri